BİR CUMA NAMAZI HATIRASI:

0
74

BİR CUMA NAMAZI HATIRASI:

 BUGÜN ALLAH NASİP ETTİ CUMA NAMAZINI ANKARA’DA BİR MESCİTTE KILDIK. RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ AHMET HOCA, HABEŞİSTANLI 17-18 YAŞLARINDA BİR DELİKANLI. TÜRKİYE’YE İSLAMİ İLİMLER TAHSİLİ İÇİN GELMİŞ.
AHMET HOCA TEMİZ TÜRKÇESİYLE HUTBEYİ OKUDU. HUTBEDE KADİR GECESİNİN FAZİLETLERİNDEN BAHSETTİ. SONRA BİZE CUMA NAMAZINI KILDIRDI. BU SİYAHİ DELİKANLININ İMAMLIĞINDA HUŞU İÇERİSİNDE NAMAZIMIZI EDA ETTİK.
İNANIR MISINIZ BU NAMAZI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ KILDIRMIŞ OLSAYDI BU KADAR MANEVİ HAZ ALMAZDIM.
AHMET HOCA, HABEŞİSTANLI, SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA (SAV) EFENDİMİZİN MÜEZZİNİ BİLALİ HABEŞİNİN HEMŞERİSİ.
BİZİ DİN KARDEŞİ KILANA ŞÜKÜRLER OLSUN.
İKİ HAFTA ÖNCEDE AYNI MESCİTTE CUMA NAMAZINI KILMIŞTIK. VE CEMAATTEN BAZILARINA HABEŞİSTANLI AHMET HOCAYI GÖSTEREREK; TÜRK MİLLETİNE IRKÇI DİYENLER UTANSIN DEMİŞTİM.
  AHMET HOCA BİZE AYNI ZAMANDA ZENCİ MUSAYI HATIRLATTI. ZENCİ MUSA KİM Mİ? İŞTE KISA HAYAT HİKAYESİ:
 ‘’1919 İstanbul Karaköy Gümrüğü, İstanbul işgal altındadır. İngiliz işgal kuvvetleri komutanı bir gün Karaköy Gümrüğü önünden geçerken koca çuvalı tek koluyla kaldıran bir iri cüsseli görkemli bir hamal dikkatini çeker. Yanındakilere kim bu diye sorar? Onun Arabistan’da İngilizleri atlatarak Yemen’e 300,000 Osmanlı altını kaçıran Zenci Musa olduğunu söylerler. Komutan Zenci Musa’nın yanına gider ve ona kendi emri altına girmesini söyler. Zenci Musa İngiliz komutana tokat gibi bir cevap verir.
 Her teklif herkese yapılmaz. Bu sözleriniz beni ancak rencide eder. Benim bir devletim var, Devlet-i Osmani bir de bayrağım var ay yıldızlı bayrak ve bir de kumandanım Eşref Bey. Bu iş daha bitmedi, Sizinle mücadelemiz devam edecek…
 O bir Osmanlı’dır, Kuşçu Başı Eşref’in emir eridir. O yüreğini Anadolu’ya bağlamış hür bir Afrikalıdır. O Sudan’lı Zenci Musa’dır. Zenci Musa savaş zamanında cepheden cepheye koşan Afrikalı gönüllülerdendi. 1911 yılındaki Trablusgarp işgali üzerine Libya’ya gitti ve Osmanlı Subayları ile direnişe geçti. Orada tanışıp maiyetine geçtiği Eşref Bey ile birlikte Batı Trakya Cumhuriyetinin kurulduğu ve Edirne’nin geri alındığı harekatında kahramanlarından biriydi. Bu seferlerde Zenci Musa bir akıncı gibiydi. Daha sonra Eşref Bey komutasında gizli bir görevle Yemen’deki 7. Orduya altın götürmek için Arabistan’a gitti. İki Ayrı heyet ile giden grubun Eşref Bey kolu Hayber’de 25,000 kişilik bir Bedevi/İngiliz kuvveti tarafından kıstırıldı. Eşref Bey’in başında bulunduğu grup iki gün boyunca son neferine kadar çarpıştı. Sonunda Eşref Bey yaralı olarak İngilizlerin eline düştü. O hengamede Zenci Musa ekibiyle 300,000 Osmanlı altınını kaçırmayı başardı. 300,000 altını Yemen’de Tevfik Paşa’ya teslim eden Zenci Musa 4 yıl boyunca cepheden cepheye koştuğu Eşref Bey’den ayrı düşmüştü ve onu bir daha hiç görmemişti.
Musa 1. Dünya savaşı bittikten sonra Anadolu’daki direnişe destek vermek için İstanbul’a geldi. Kalacak yeri, parası hiçbir şeyi yoktu. Dönemin yetkili isimlerinden Ali Sait Paşa Musa’yı Yemen’den tanıyordu. Bir ikindi namazı çıkışında Musa’yı gören ve zor durumda olduğunu anlayan Ali Sait Paşa Musa’ya yaklaştı ve “Musa, bir emeklilik dilekçesi yaz onaylayayım.” bunun üzerine Zenci Musa “Paşam, ben bu fakir milletten emekli maaşı alamam.” der. Paşa Karaköy gümrüğüne gider ve arkadaşından Zenci Musa’ya iş teklifi yapmasını rica eder. Ertesi gün Paşa Zenci Musa’yı yanına alıp gümrüğe gider. Gümrük de Musa’ya kahyalık teklif edilir ama Zenci Musa “Ben kahyalık yapmam, onu yaşlı bir Müslüman verin. Hamallık varsa yaparım.” Ve İngiliz komutanın küstah teklifini yüzüne vuran kahramanımız Zenci Musa böyle hamal olmuştur.
 Daha sonra zenci Musa hastalanır İstanbul’daki Özbekler tekkesine sığınır. Orada vefat eder. Yoksul bavulu açıldığında içinden bir kur’an, bir bayrak, birde teşkilat-ı mahsusanın yiğit kumandanı Kuşçubaşı Eşrefin bir fotoğrafı çıkar.
SONUÇ:
1)TÜRK MİLLETİNE IRKÇILIK İSNADI BÜYÜK BİR İFTİRADIR
2)TÜRK DEVLETİ DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜNDE TÜRK İSLAM ALEMİNİN GÖZ NURUDUR.
3)TÜRK DÜNYASININ VE İSLAM ALEMİNİN KURTULUŞU, ZİLLETTEN KURTULUP İZZET VE ŞEREFİNİN YÜKSELMESİ ANADOLU TÜRKLÜĞÜNÜN YENİDEN AYAĞA KALKMASIYLA MÜMKÜN OLACAKTIR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz