Efendi Barutçu

1951 yılında Kahramanmaraş Afşin İlçesi Altunelma Kasabasında doğdu. İlkokulu Afşin’de (1963), Ortaokul ve Liseyi Kahramanmaraş’ta (1970) bitirdi. 1971 yılında Bursa Eğitim Enstitüsü matematik bölümünü kazandı. Buradan 1976 yılında mezun oldu. Lise yıllarından itibaren milliyetçi ülkücü faaliyetlerin içinde yer aldı.

Türk Ülkücüler Teşkilatı Bursa Şubesi Kurucusu ve Başkanlığı (1972) Türk Ülkücüler Teşkilatının Afşin Şubesi Kurucusu ve Başkanlığı (1972) Büyük Ülkü Derneği Bursa Şubesi Kurucusu ve Başkanlığı ve Ülkü Ocakları Bursa Şube Başkanlığı (1974-1975) yaptı. Bursa ülkü ocakları başkanıyken 21 Temmuz 1975 tarihinde ocak 2.başkanı Mahmut Metin Kaplan ile bir öğrenci hadisesinden dolayı aşırı solcu devrimci gruplar tarafından hedef gösterilerek tutuklandı.

10 yıl süreyle Bursa, İstanbul Paşakapısı, Bursa, Eskişehir, Afyon, Ankara Merkez, Bartın özel tip cezaevlerinde tutuklu kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra bir yandan maişetini temin için zahirecilik, bakliyat toptancılığı, inşaat-altyapı işleriyle ilgili ticaret ve müteahhitlik hizmetleri yaparken öbür taraftan da ülkücü-milliyetçi mücadelesine imkanları ölçüsünde devam etti. 1986 yılı Haziran ayında Ankara’da ülküdaşı Selvinaz Uzun hanımefendi ile evlendi. Bir sene Afşin’de ikamet ettikten sonra 1987 yılında Ankara’ya taşındı. 29 Mart 1987 yılında büyük kızı Hatice Hilal doğdu. Ankara’ya taşındıktan sonra Türk Ocakları Ankara Şubesinde Yönetim Kurulu Üyesi (1988-1992) Türk Ocakları Genel Merkezi’nde Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Muhasip olarak görev yaptı (1992-1994). 2001 yılından 2010 yılına kadar Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi olarak çalıştı.

10 Nisan 2010 tarihli kurultaydan sonra 1 yıl Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Bu sürede elliye yakın il ve ilçede Türk Milliyetçiliği üzerine toplantılara katılıp konuşmalar yaptı.

Halen Ülkücü Dünya Görüşü, Ülkücü Kadro, Aydın 24 Haber, Adana Kültür Derneği, Samsun Karizma Haber, Maraş Haber isimli internet sitelerinde ve kendi Facebook sayfası ile www.efendibarutcu.com sitesinde tarih, kültür, medeniyet eksenli yazılar yazmaktadır. Doğu Türkistanlı bir grup akademisyenle Kızıl Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı mezalimini muhtelif sivil toplum kuruluşları nezdinde ve Türkiye kamuoyunda duyurmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin muhtelif üniversitelerinde öğrenci topluluklarının daveti üzerine Türk-İslam Ülküsü, Türk Dünyasının Geleceği vb. konularında konuşmalar yapmakta ve bilgi şölenlerine katılmaktadır. Ayrıca Ankara’da muhtelif üniversitelerde okuyan öğrenci gençlerle haftada iki gün buluşup konularında uzman fikir adamları ve üniversite hocalarıyla gençleri buluşturup onlara milli istikametler kazandırmaya çalışmaktadır. Haftada bir gün de ‘’Mefkure Mektebi Okumaları’’ adıyla kitap okuma programları düzenlemektedir. 1991 yılında doğan ikinci kızı Melek Bilge Barutçu ile birlikte iki çocuk babasıdır. 3 yaşındaki Mehmet Alptuğ Dalgıç’ın dedesidir. 2010 yılında müteahhitlik hizmetlerinden emekliye ayrılmıştır.

Efendi Barutçu halen Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı mütevelli heyet üyesi, Esvak Kurucular Kurulu Üyesi, Afşinliler Derneği Üyesi, Türk Kızılayı Derneği Afşin Şubesi Üyesi, Türk Ocakları Ankara Şubesi üyesidir.