Hatıraların Işığında Seyyid Ahmet Arvasî Hocam

0
95

31.12.2012

Maltepe Türk Ocağı/İstanbul

Hatıraların Işığında Seyyid Ahmet Arvasî Hocam

Efendi BARUTCU

 

“TEPELERDEN KANLI AYLAR DOĞARDI, 

DEV ÖMÜRLER BIR NAMLUYA SIĞARDI, 

SAÇLARIMIZ BIR GECEDE AĞARDI 

SIZ O GÜNLERI BILEMEZSINIZ.

 

GÖKLER, YAĞLI DUMAN GIBI PUSARDI,

 DAĞLAR HANÇERLENMIŞ GIBI SUSARDI, 

YEDI YÖNDE YEDI BORAN ESERDI 

SIZLER O GÜNLERI BILEMEZSINIZ”

 

 1. SEYFI ŞIRIN

 

DEĞERLI  ARKADAŞLAR;

“1970’LI YILLAR, AYDINLARIMIZIN, GENÇLERIMIZIN, YABANCI IDEOLOJILERIN SALDIRILARINA KARŞI KORUMASIZ KALDIĞI VE YENI ARAYIŞLAR IÇERISINDE OLDUĞU YILLARDI. O YILLAR TÜRK MILLETI IÇIN ASLINDA ÇOK ZARARLI OLAN YABANCI KURTULUŞ REÇETELERININ KAFALARI GÖNÜLLERI IŞGAL ETTIĞI KARANLIK BIR ZAMAN DILIMIYDI.

 

O BUHRANLI GÜNLERDE:

“SEYYID AHMET ARVASÎ HOCAM (VE BENZERI KIMSELER DE) GENÇLIĞIN ELINDEN TUTUYOR, ONA YOL GÖSTERIYOR, BU MÜBAREK TOPRAKLAR ÜZERINDE ‘YENI BIR INANÇ MEDENIYETININ INŞASI’ FIKRINI AŞILIYORLARDI. 

BU AKŞAM BU BÜYÜK DAVA ADAMININ HAYATINDAN VE FIKIRLERINDEN KISA KESITLER SUNACAĞIZ.

 

AHMET ARVASΠ

( D.15 ŞUBAT 1932 Ö. 31 ARALIK 1988

AĞRI‘NIN DOĞUBEYAZIT ILÇESINDE DOĞMUŞTUR. SEYYID‘TIR. 

56 YAŞINDAYKEN, İSTANBUL‘UN ERENKÖY ILÇESINDEKI EVINDE 31 ARALIK 1988 – SAAT:11.00’DA, DAKTILOSU BAŞINDA VEFAT ETMIŞTIR.

“ARVASÎLER” OLARAK BILINEN AILE, SOYADI KANUNU‘NUN ÇIKMASIYLA, “ARVASΔ SOYADINI ALMIŞTIR. BABASI, ABDÜLHAKIM ARVASÎ’DIR.

AILENIN ALTI ÇOCUĞUNDAN BIRINCISI OLAN S.AHMED ARVASÎ, 

ILKÖĞRETIME VAN‘DA BAŞLAYIP DOĞUBAYEZIT‘TA TAMAMLADI. ORTAOKULU ERZURUM‘DA OKUDU VE SONRASINDA ERZURUM ERKEK ÖĞRETMEN OKULU’NU BITIRDI. 

İLK GÖREV YERI AĞRI-TUTAK- MOLLAŞEMDIN KÖYÜDÜR. 

DAHA SONRA KONYA‘NIN DOĞANBEYLI 

NAHIYESINDE VE YURDUN ÇEŞITLI YERLERINDE ÖĞRETMENLIK YAPTI. 

ANKARA GAZI EĞITIM ENSTITÜSÜ – PEDAGOJI BÖLÜMÜ’NE BAŞLADI VE BURADAN DA 1958 YILINDA MEZUN OLDU. 

BALIKESIR SAVAŞTEPE ÖĞRETMEN OKULUNDA VE BALIKESIR, BURSA VE İSTANBUL‘DAKI EĞITIM ENSTITÜLERINDE HOCALIK YAPTI. 

 

1978 YILINDA İSTANBUL ATATÜRK EĞITIM ENSTITÜSÜ’NDEN 24 ARKADAŞIYLA BIRLIKTE SIYASÎ AMAÇLAR IÇIN SÜRGÜN EDILEN ARVASÎ, 1979 YILINDA EMEKLI OLMAK ZORUNDA KALDI.

EMEKLI OLMADAN ÖNCE  MILLIYETÇI HAREKET PARTISI OLAĞAN KONGRESI’NDE GIYABINDA  “GENEL İDARE KURULU ÜYESI” SEÇILDI. 

DIĞER YANDAN ÇEŞITLI GAZETE VE DERGILERDE YAZDI. HERGÜN GAZETESI’NDE, “TÜRK-İSLAM ÜLKÜSÜ” BAŞLIĞI ILE GÜNLÜK MAKALELERI YAYIMLANDI. 

12 EYLÜL 1980 DARBESINE KADAR PARTIDEKI GÖREVINI VE YAZILARINI SÜRDÜRDÜ. DARBENIN ARDINDAN MAMAK CEZAEVI’NE HAPSEDILDI. BURADA IŞKENCELERE MARUZ KALDI VE ILK KALP KRIZINI BURADA GEÇIRDI.

TAHLIYE OLDUKTAN SONRA ÜLKÜCÜ GAZETE VE DERGILERDE YAZDI.TÜRKIYE GAZETESI‘NDE HASBIHAL BAŞLIĞI ILE MAKALELERI YAYIMLANDI.

BAŞLICA ESERLERI;

 • DIYALEKTIĞIMIZ VE ESTETIĞIMIZ
 • DOĞU ANADOLU GERÇEĞI
 • EĞITIM SOSYOLOJISI
 • HASBIHAL (6 CILT)
 • (HASBIHAL, DAHA SONRA KONULARINA GÖRE ŞU ISIMLERDE YAYINLANMIŞTIR:)
 • EMPERYALIZMIN OYUNLARI
 • DEVLETİN DİNİ OLUR MU?
 • KADIN ERKEK ÜZERINE
 • İNSANIN YALNIZLIĞI.
 • İLERI TÜRK MILLIYETÇILIĞININ İLKELERI
 • İNSAN VE İNSAN ÖTESI
 • KENDINI ARAYAN İNSAN
 • ŞIIRLERIM
 • TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜ (3 CILT)

 

GIRIŞ 

SEYYID AHMET ARVASÎ BIR ÖĞRETMEN, BAŞÖĞRETMENDEN ÖTE BIR HOCA İDI. ASRIMIZIN ENDER YETIŞTIRDIĞI İLIM FIKIR DERYALARINDANDI.

BIR AHLAK ADAMI İDI

BIR GÖNÜL ADAMI İDI 

BIR DAVA ADAMI İDI 

BIR İMAN ADAMI İDI 

ÜSTÜN GÖREV VE YÜKSEK SORUMLULUK DUYGUSUNA SAHIP IDI.

1952 YILINDA ILKOKUL ÖĞRETMENI OLARAK HAYATA ATILINCA, ATANDIĞI DAĞ KÖYÜNE (MOLLAŞEMDIN’E) SEVINEREK GITMIŞTI. TEK SINIFLI OKULU YETMEDI ONA. 

KÜRSÜSÜNÜ GENÇ, IHTIYAR HER YAŞTAN ÖĞRENCISI IÇIN KÖY ODASINDA, HARMAN YERINDE KURDU. 

GÖREV SÜRESINDE

KÖYÜNDE OKUR-YAZAR OLMAYAN TEK KIŞI KALMAMIŞTI.

“TÜRK MILLETI GERÇEKTEN BÜYÜK BIR MILLET. DÜŞMANINI IYI TANIYOR VE ONA GÖRE DE SILAHLANMASINI BILIYOR. 

ÜÇ YIL IÇINDE OKUMAYI YAZMAYI ÖĞRENEN BÜTÜN KÖYLÜLER CEHALETI TUŞA GETIRDILER. SONRA DA BENI, KIŞLASINA VEDA EDEN BIR KOMUTAN GIBI DAVUL ZURNA ILE YOLCU ETTILER” DIYE IFADE ETMIŞTI.

GENÇLIĞININ BÜYÜK BIR BÖLÜMÜ FIKRI, KÜLTÜREL VE EDEBI ÇALIŞMALAR IÇINDE GEÇMIŞTIR.

DAHA 1965 YILINDA “İLERI TÜRK MILLIYETÇILIĞININ İLKELERI” KITABINI YAZARAK MILLIYETÇILIĞIN TEMEL MESELELERINE IŞARET EDIYORDU.

O YILLARDA ÖĞRENCILERINE TURAN’I ANLATIYOR. KOMÜNIST ZULÜMLERI ALTINDA INLEYEN TÜRKISTAN TÜRKLERI’NIN ÇEKTIKLERI SIKINTILARDAN BAHSEDIYORDU. BÜTÜN TÜRKLÜK DÜNYASININ HÜRRIYETE KAVUŞMASI IÇIN  ÖĞRENCILERE VE GELECEĞIN ÖĞRETMENLERINE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞTÜĞÜNDEN BAHSEDIYORDU. TÜRK TARIHINDEN MISALLER VERIYOR, TURAN ÜLKÜSÜNÜN GERÇEKLEŞEBILMESI IÇIN ÇOK GÜÇLÜ BIR DEVLETIMIZ OLMASI GEREKTIĞINI, ONUN IÇIN ÇOK OKUYAN ÇOK ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER VE AYDINLAR OLARAK ÜLKE KALKINMASINDA HIZMETE TALIP OLMAK GEREKTIĞINI TAVSIYE EDIYORDU.

SON DERECE ZEKI, ÇALIŞKAN, ÇOK OKUYAN, ARAŞTIRAN, GÜZEL VE ETKILEYICI KONUŞAN GENCECIK VE YAKIŞIKLI BIR ÖĞRETMEN IDI. 

O YILLARIN YATILI OKUL MAHRUMIYETLERI VE SAHIPSIZLIĞI IÇERISINDE YUVARLANAN BÜTÜN ÖĞRENCILERINE SAMIMI OLARAK HEMEN SAHIP ÇIKMIŞTI. BIR KERE TALEBELERINE KARŞI SON DERECE ALÇAK GÖNÜLLÜ VE TAHAMMÜLLÜYDÜ.

BENDENIZ NISAN 1972’DE BURSA EĞITIM ENSTITÜSÜ’NÜ TEMSILEN BALIKESIR DE YAPILAN ÜNIVERSITELER VE YÜKSEKOKULLAR ARASI MASA TENISI MÜSABAKALARINA KATILMIŞTIM. 

SPOR MÜSABAKALARINDAN GERIYE KALAN BOŞ ZAMANLARIMIZDA ARKADAŞLARLA ILE BIRLIKTE SAAT KULESININ ALT TARAFINDA YER ALAN O GÜNLERIN MEŞHUR BELEDIYE ÇAY BAHÇESINE ARVASÎ HOCANIN SOHBETINE KATILDIK VE MERHUM HOCAMLA ILK DEFA ORADA TANIŞTIM.

ARVASÎ BEY’IN INSANA HUZUR VEREN VE ITIMAT TELKIN EDEN BIR GÖRÜNÜŞÜ VARDI. 

KONUŞMASI VE BU KONUŞMASI SONRASINDAKI HAL VE HAREKETI ILE INSANI ADETA KENDISINE DOĞRU ÇEKIYORDU.

MUSTAFA NECATI ÖZFATURA BEY’IN DE SÖYLEDIĞI GIBI: “S.AHMET ARVASÎ’NIN IFADE EDILEMEYECEK BIR DE MANEVI YÖNÜ VARDIR KI, BU ŞAHSIYETI, TANINAN ŞAHSIYETINI ÇOK AŞAR VE GÖZLERI KAMAŞTIRIR.”

 “1972 YILI EYLÜL AYINDA BURSA’DAN BIRKAÇ KIŞI,  BALIKESIR NECATI EĞITIMDEKI ARKADAŞLARIMIZI ZIYARETE GITMIŞTIK. 

DAHA SONRA DA HEP BERABER ARVASÎ BEY’IN MÜDAVIMI OLDUĞU BELEDIYE BAY BAHÇESINE GITTIK. HOCA ORADAYDI. 

HEMEN ETRAFINA TOPLANDIK AĞZINDAN ÇIKAN BIR KELIMEYI DAHI KAÇIRMAMAK DIKKATI ILE HOCAYI DINLIYORDUK. 

O GÜNLERDE TELEVIZYON HENÜZ YAYGIN DEĞILDI. BALIKESIR’DE DE TELEVIZYON YAYINLARI O GÜN BAŞLAMIŞTI. İNSANLAR UMUMA AÇIK YERLERDE ÖBEK ÖBEK BIRIKEREK MERAKLA VE ALAKA ILE TELEVIZYON SEYREDIYORLARDI. 

ARVASÎ BEY ETRAFIMIZDA GELIŞEN BU DURUMA DIKKAT ÇEKEREK:

“BENIM MILLETIME GERICI DIYORLAR. ŞU TELEVIZYON YAYINLARINDAN DOLAYI HALKIN COŞKUSUNA BAKIN. BENIM MILLETIM TEKNOLOJIYE AŞIK. BENIM MILLETIM MEDENIYETE AŞIK VE ONA HASRET…” 

DIYEREK SÖZE BAŞLADI. SONRA DA PROBLEMIN KAYNAĞINDA TÜRK MILLETINDEN KOPMUŞ VE ONUN MADDI MANEVI DEĞERLERINE SAYGI GÖSTERMEYEN AYDIN VE IDARECILERIN OLDUĞUNU MISALLERLE ANLATTI.

“O SENE KIRKPINAR BAŞPEHLIVANLIĞI’NI ATALARI YÜZYILLAR ÖNCE AFRIKA’DAN ANADOLU’YA YERLEŞEN DERI RENGI SİYAHÎ OLDUĞU IÇINDE ARAP MUSTAFA NAMIYLA ANILAN ŞAHIS KAZANMIŞTI. ARVASÎ HOCAM BU OLAYI ŞÖYLE DEĞERLENDIRDI: 

‘BIZIM MILLETIMIZE IRKÇI, ŞOVENIST DERLER. BAKINIZ, SIMSIYAH BIR AFRIKA KÖKENLIYI BAĞRINA BASTI, ONU COŞKUYLA KUCAKLADI. HAKKIYLA ALDIĞI BAŞPEHLIVANLIK KEMERINI TAKTI. BATI’DA BÖYLE BIR ŞEY OLMAZ. BU BENIM MILLETIMIN YÜCELIĞINI, ASALETINI GÖSTERIR”.

1973-74 ÖĞRETIM YILINDA EĞİTİMİME BIR SÜRE ARA VERMEK ZORUNDA KALMIŞTIM. 

O TARIHLERDE DE S.AHMET ARVASÎ HOCAMIN TAYINI BURSA EĞITIM ENSTITÜSÜ ÖĞRETMENLIĞINE YAPILMIŞTI. BU BIZIM IÇIN BÜYÜK BIR SEVINÇTI.

1974 KASIM’INDAN SONRA, BURSA ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLIĞI’NI DEVRALDIM. İDEOLOJIK MÜCADELENIN ALABILDIĞINE ÇETINLEŞTIĞI O GÜNLERDE, BIR YANDAN AŞIRI SOLUN ŞIRRETLIK VE SALDIRILARINDAN KENDIMIZI KORUMAYA ÇALIŞIRKEN; ÖBÜR YANDAN DA GENÇLIĞIN ‘SAĞLAM FIKIRLERLE MÜCEHHEZ’ OLMASI IÇIN GAYRET EDIYORDUK. 

BU MAKSATLA DA BURSA’DA HALKA AÇIK KONFERANSLAR VE GENÇLIĞE EĞITIM SEMINERLERI DÜZENLIYORDUK. 

FIKRI KONULARDA EN BÜYÜK DESTEKÇIMIZ VE YOL GÖSTEREN BÜYÜKLERIMIZIN BAŞINDA RAHMETLI S. AHMET ARVASÎ HOCAMIZ GELIYORDU.

DAHA ÖNCELERI HEP BIZLER ONU ZIYARETE GIDERKEN, ARTIK ARVASÎ HOCA’DA HAFTA SONLARI ÜLKÜ OCAKLARI’NA GELIYOR, TESBIT ETTIĞIMIZ 25-30 KIŞILIK ÖZEL EĞITIM GRUBUNA SEMINERLER VEREREK, FIKRI MESELELERDE EHLIYETLI BIR ÇEKIRDEK KADRO YETIŞTIRMEYE ÇALIŞIYORDU.

 HATTA IYI HATIRLIYORUM 1975 SENESININ NISAN-MAYIS AYLARINDA, BURSA’NIN İZNIK VE YENIŞEHIR ILÇELERINDE ÜLKÜ OCAKLARI ŞUBELERININ AÇILIŞ TÖRENLERINE BIZZAT KATILARAK KONFERANSLAR VERMIŞTI. 

HALBUKI BIZ, HOCA’YA OLAN DERIN HÜRMETIMIZDEN DOLAYI DAHA ÖNCELERI OCAĞA VE AÇILIŞLARA DAVET ETMEYE BIRAZ DA ÇEKINIRDIK. 

SONRADAN BU OLAĞANÜSTÜ GAYRETLERINE DE ŞAHIT OLUNCA, ‘HOCAM KEŞKE BU ÇALIŞMALARA DAHA ÖNCE BAŞLASAYDIK’ DEDIĞIMIZDE; ‘KARDEŞIM, DAVET ETTINIZ DE GELMEDIM MI? BANA NE ZAMAN IHTIYAÇ DUYULURSA BEN HAZIRIM’ DIYEREK BIZI BIR KERE DAHA MAHCUP ETMIŞTI.

BURSA EĞITIM ENTITÜSÜ’NDE EĞITIM SOSYOLOJISI DERSLERI BIR FIKIR ŞÖLENINE DÖNÜŞÜRDÜ. 

ARVASÎ BEY’IN NAMI HER ÇALIŞTIĞI OKULDA KISA ZAMANDA YAYILIYOR VE DIĞER SINIFLARDAN DA SAĞCISIYLA SOLCUSUYLA DERSINI DINLEMEYE GELEN BIRÇOK ÖĞRENCILER OLUYORDU. 

OKULUN EN AZGIN KOMÜNISTLERI VE BAŞKA SIYASI GRUPLARDA KENDI DERSLERINI BIRAKIR HOCANIN DERSINI DINLEMEYE GELIRLERDI.

HOCAMIN ÇOK DEĞIŞIK BIR DERS ANLATIM TARZI VARDI. DERSLERI HER ZAMAN ÇOK ZEVKLI GEÇERDI. ÇÜNKÜ HAYATA YENI ATILDIĞI GENÇLIK YILLARINDA DAHI, BAMBAŞKA VE YEPYENI ŞEYLER ANLATIRDI.

 DERSLERINE ÇOK IYI HAZIRLANIP GELIRDI. DERSTE, ANLATTIĞI KONUYU ADETA BIR AKTÖR GIBI YAŞARDI.  

DEĞIŞIK DERS ANLATMA TEKNIĞI VE GENIŞ KÜLTÜRÜ SEBEBIYLE DE ONUN DERSINI BÜTÜN TALEBELERI SABIRSIZLIKLA BEKLERDI. 

 

BIRÇOK MISALLER VERIR VE ZAMAN ZAMAN ANLATTIĞI KONU ILE ILGILI ROMAN VE HİKÂYEYE VARINCAYA KADAR ÇEŞITLI KAYNAK ESERLER SIRALARDI.

ARVASÎ BEY HER ZAMAN SEVILEN BIR ÖĞRETMEN OLMUŞTUR.

AHMET ARVASÎ HER ŞEYDEN ÖNCE IYI BIR EĞITIMCIYDI. HEM BRANŞ KÜLTÜRÜ HEM DE ÖĞRETIM METODU YÖNÜNDEN FEVKALADE VE ÇOK KALITELI BIR ÖĞRETMENDI. ONUN BU YÖNÜNÜ MUARIZLARI VE DÜŞMANLARI BILE ITTIFAKLA KABUL ETMIŞLERDIR. 

AHMET NECIP GÜNAYDIN; “ O, DERSINI BATI’DAN IKTIBAS BILGILERLE DEĞIL, TÜRK TOPLUM YAPISINA VE HAYATA DAIR IZAHLARLA ANLATIYORDU. 

NETICE OLARAK TÜRK SOSYOLOJISI HAKKINDAKI DÜŞÜNCELERINI ÇOK ETKILI BIR ÜSLUPLA BIZLERE AKTARMIŞ OLUYORDU. BÜYÜLEYICI BIR BAKIŞ, DURUŞ VE KONUŞMA TARZI VARDI” DEMEKTEDIR.

ARVASÎ HOCA KONUŞMALARI SIRASINDAKI VAKUR VE KENDINDEN EMIN DURUŞU, SAKINLIĞI, GENIŞ BILGISI VE ÇEVRESINE HAKIM LIDER GÖRÜNÜŞÜ ILE ILK ANDA ETRAFINDAKILERI TESIRI ALTINA ALIRDI.

ÇEVRESINDEKILER FIKREN VEYA MORAL OLARAK TIKANDIĞINDA, ARVASÎ HOCA ‘NIN KENDISINE DANIŞILAN VE DANIŞANI RAHATLATAN ÜSTÜN BIR ÖZELLIĞI VARDI. 

ÖZELLIKLE GENÇ MESLEKTAŞLARI VE DAVA ARKADAŞLARI OLARAK BIZLERI O ANARŞI DÖNEMINDE DAIMA SÜKUNETE, SAĞDUYUYA, AKL-I SELIME, SOĞUKKANLI OLMAYA YÖNLENDIRIRDI. AMA NE PAHASINA OLURSA OLSUN MILLIYETÇILIĞINDEN ASLA TAVIZ VERMEZDI.

BEŞIR AYVAZOĞLU: “TALEBELIK HAYATIMDA ETKISI ALTINDA KALDIĞIM TEK HOCAM MERHUM SEYYID AHMET ARVASÎ OLMUŞTUR. ONUN HER DERSI BILGININ VE DÜŞÜNCENIN GENIŞ UFUKLARINDA ZEVKLI BIR SEYAHATTI. SON DERECE ETKILEYICI BIR DERS ANLATIŞ TARZI VARDI. 

ANLATTIKLARINI AKTÖR GIBI YAŞARDI. GÖZLERI ÇOK ETKILEYICIYDI. KARŞISINDAKILERI BAKIŞLARI ILE CAZIBE ALANINA ÇEKER, MANTIĞI VE BELAGATIYLE BÜYÜLERDI” DIYOR.

  ARVASÎ HOCAM, EN AZGIN VE IFLAH OLMAZ MUHALIFLERINE DAHI SON DERECE RAHAT VE EMIN BIR ORTAMDA FIKIRLERINI SÖYLEYIP, SAVUNMAK IMKÂNI SAĞLARDI. 

ÖYLE KI “DIŞE DIŞ” INATLA, ISRARLA, HAMLE ÜZERINE HAMLE YAPILAN TARTIŞMALAR OLURDU.

DERS ANLATIRKEN SOSYOLOJIK OLAYLARI ÇOK YÖNLÜ ELE ALIR, O KONUDAKI OLUMLU OLUMSUZ BÜTÜN GÖRÜŞLERI SIRALAR.

 ÖĞRENCILERINDEN GELEN TEKLIFLERI DINLER SONRA DA KENDI FIKIRLERINI BELIRTIRDI. ÇOK YÖNLÜ BIR KÜLTÜR BIRIKIMINE SAHIP OLMASININ AVANTAJLARINI SOSYOLOJIK TAHLILLERINDE ÇOK IYI KULLANIRDI. 

SOSYOLOJI ÖĞRETMENI OLARAK AZ BULUNAN BIR EĞITIMCIYDI. HATTA IYI BIR SOSYOLOGDU DIYE BILIRIM.

ÖĞRENCILERI OLARAK BIZLERE DAIMA ÇOK OKUMAMIZI VE KÜLTÜRÜMÜZÜ DEVAMLI GELIŞTIRIP YENILEMEMIZI ISRARLA ÖĞÜTLERDI. BIZE HER DERSTE: “ÇOK YÖNLÜ OKUYACAKSINIZ, ÇOK YÖNLÜ DÜŞÜNECEKSINIZ, OLAYLARA ÇOK YÖNLÜ BAKACAKSINIZ VE ELEŞTIREN BIR GÖZLE BAKMAYI ÖĞRENECEKSINIZ… KENDINIZI IYI YETIŞTIRIN” DERDI. 

KENDISIDE : ‘BIZ OKURUZ… DAVAMIZI ALAKADAR EDEN HE ŞEYLE ILGILENIRIZ. BIR TÜRK MÜNEVVERI (AYDINI) OLARAK BUNU YAPMAK ZORUNDAYIZ, YOKSA SAĞLIKLI BIR SENTEZE ULAŞAMAYIZ’ DERDI. 

BATI KÜLTÜRÜNÜ DE DOĞU KÜLTÜRÜNÜ DE IYI BILIRDI. BATI’YI MÜSLÜMAN TÜRK GÖZÜYLE YORUMLAYAN ÇOK GÜZEL TAHLILLER YAPARDI. BIZLERI DE KENDIMIZI BU ŞEKILDE YETIŞTIRMEYE TEŞVIK EDERDI.

AHMET ARVASÎ BEY’IN DERS ANLATTIĞI SINIFTA TAM BIR DEMOKRASI VE HOŞGÖRÜ ORTAMI BULUNURDU. HOCANIN FIKIRLERININ MUHALIFI OLAN HER ÖĞRENCI DE TAM BIR GÜVEN VE HUZUR ORTAMINDA ISTEDIKLERINI SÖYLEYEBILIRDI.

ARVASÎ HOCA ÖĞRETMENLIK MESLEĞINE HIÇBIR ZAMAN HILE KARIŞTIRMAMIŞTIR. O IMTIHANI NOTU VE ÖĞRETMEN OLMANIN IMKÂNLARINI HIÇBIR ZAMAN SILAH OLARAK KULLANMAMIŞTIR. HER ÖĞRENCI, BILDIĞININ KARŞILIĞI OLAN PUANI VEYA NOTU MUTLAKA ALIRDI. HATTA BAZEN DAHA FAZLASINI BILE ALDIĞI OLURDU.

ARVASÎ HOCA, BÜTÜN ÖMRÜ BOYUNCA VE HAYATININ HER SAFHASINDA SERGILEDIĞI BU DERIN HOŞGÖRÜ VE BÜYÜK TAHAMMÜL SAYESINDE PEK ÇOK ÖĞRENCIYI KAZANMIŞTIR. 

1968 YILI SONRASI GELIŞEN ANARŞI DÖNEMINDE, O BÜYÜK SABRI, ŞEFKATI VE DERIN BILGISIYLE, DIYEBILIRIM KI BIRÇOK VATAN EVLADININ, YANLIŞ FIKIRLERE SAPLANIP, YANLIŞ VE BATIL YOLLARA DALARAK HEDER OLMASINI ÖNLEMIŞTIR. MILLI KÜLTÜRÜMÜZÜN KAYNAKLARINI, NELERI NASIL OKUYUP YORUMLAYACAĞIMIZI HEP ONDAN ÖĞRENDIK.

HOCAMIZ SINIFA GIRDIĞINDE BIZIM AYAĞA KALKMAMIZI ISTEMEZDI. ÇOK MÜTEVAZI BIR ÖĞRETMENDI; AMA BIZ DE ÖYLE BIR HOCA KARŞISINDA, ISTEYEREK VE IÇIMIZDEN GELEN BIR SAYGI VE GÖRGÜ IFADESI OLARAK HEM DE EN SERI VE EN GÜZEL BIR ŞEKILDE AYAĞA KALKIYORDUK.

ARVASÎ BEY, BIR EĞITIMCI OLARAK, TALEBELERINDEN, HIÇBIR ZAMAN MUTLAK BIR ITAAT VE TESLIMIYET ISTEMEMIŞTIR. O HEP VERMIŞ AMA KARŞILIĞINDA HIÇBIR ŞEY BEKLEMEMIŞTIR. 

ONUN IÇINDIR KI ARVASÎ HOCA SORU SORAN, ITIRAZ EDEN VE BU YOLLA ANLAMAYA ÇALIŞAN TALEBELERINE (VE DIĞER KIMSELERE) DAHA FAZLA ITIBAR ETMIŞTIR.

ARVASÎ BEY’IN TALEBELERI ONUN “DAVA ARKADAŞLARI” IDI. TALEBELERINE HEP BU GÖZLE BAKMIŞ VE BU ŞEKILDE MUAMELEDE BULUNMUŞTUR. 

ARVASÎ HOCA TALEBELERINE YANI BAŞINDA YER VERMIŞTIR. YAN YANA, OMUZ OMUZA, HEP BIRLIKTE…

MUALLIM VE TALEBELERI ARASINDA GELIŞEN ŞARTSIZ, KAYITSIZ VE MESAFESIZ BIR GÖNÜL BAĞI… SEYYID AHMET ARVASÎ’YI BÜYÜK EĞITIMCI, BÜYÜK FIKIR ADAMI YAPAN IŞTE BU ÖZELLIĞIDIR.

“ARVASÎ HOCA, HER BAKIMDAN MÜKEMMELDI. İYI BIR EĞITIMCI, IYI BIR ÖĞRETMEN VE ÇOK IYI BIR INSANDI”. “ARVASÎ BEY ÖĞRENCILERINI ÇOK SEVERDI. BIRINI DIĞERINDEN AYIRMAZDI. BIZ DE HER DERDIMIZI ONA AÇARDIK. DERDIMIZLE DERTLENIR, HER ŞEYIMIZLE ILGILENIRDI. GECE ETÜTLERINDE BILE ÖĞRENCILERLE MEŞGUL OLURDU. BRANŞININ DIŞINDAKI DERSLERINDE BILE YARDIM EDERDI.”

FIZIKI DURUMLARI ITIBARIYLE EKSIKLIK DUYGUSU IÇINDE OLAN ARKADAŞLARA: 

“İNSANLAR YARADILIŞTAN GELEN YANI ELINDE OLMAYAN SEBEPLERLE OLUMSUZ GIBI GÖRÜNEN DURUMLARINA KAFASINI TAKMAMALI. 

BILGI, BECERI VE GÜZEL DAVRANIŞLARLA, INSANLARA FAYDALI OLMA ILE KIŞILER ÖNE ÇIKAR VE SEVILIRLER. FIZIKI GÖRÜNÜMÜNE, TEN RENGINE, ESMER OLUŞUNA KAFAYI TAKMA. BUNLARI BIRAK. EĞER ÇOK ÇALIŞIR, BAŞARILI OLURSAN, BAŞKA KABILIYETLERINI ÖNE ÇIKARIRSAN BU KAYGILARININ HIÇBIR ÖNEMI KALMAZ” DERDI.

HOCAMIZ BIZE HEP IYIYI, GÜZELI ANLATTI. BIZ DE ONU ÇOK SEVDIK. BU HOCANIN ARKASINDAN GIDILIR DEDIK. ÖL DESE, UĞRUNA ÖLECEK PEK ÇOK ÖĞRENCI VARDI.

BIZIMLE ÖĞRETMEN-ÖĞRENCI ILIŞKISI IÇINDE DEĞILDI. BIR AĞABEY KARDEŞ GIBIYDIK. 

ONA SAYGI DUYUYORDUK, O DA BIZI SEVIYORDU; SEVDIĞINI DEĞER VERDIĞINI, BIZLERI ÖNEMSEDIĞINI HISSETTIRIYORDU.

 

ARVASÎ BEY DAHA 1970’LI YILLARIN BAŞLARINDA, KENDISINI, BRANŞ BILGISI VE ÖĞRETIM METODU YÖNÜYLE GEREK BIR EĞITIMCI OLARAK VE GEREKSE ŞAHSI KARAKTER ÖZELLIKLERI OLARAK DAHA DA GELIŞTIRMIŞ VE OLGUNLAŞTIRMIŞ BIR KIMSE IDI.

TOPLUMUN VICDANIDIR.

YABANCILAŞMADAN ÇAĞDAŞLAŞMANIN PEŞINDEDIR.

MILLETIN CEVHERINE UYGUN YENI BIR MEDENIYETIN İNŞAASI DAVASINDADIR.

“BIZIM MEDENIYETIMIZ, TÜRK MILLI DEHASI, İSLAM IMAN VE AHLAKI VE EN ILERI MÜESSESELER ÜZERINE KURULU BIR TERTIPTEN IBARETTIR. BIZIM KÜLTÜRÜMÜZ, BIZIM MEDENIYETIMIZ KENDIMIZE HAS, ORIJINAL BIR SISTEM TEŞKIL EDER… İSLAM’I ÜST SISTEM KABUL EDEN VE ONUN IŞIĞINDA TÜRK KÜLTÜRÜNÜN YOĞRULMASIYLA MEYDANA GELEN EN ILERI HAMLELERI IHTIVA EDEN BIR SISTEM, BIR DÜŞÜNCE BIÇIMI OLARAK ORTAYA ÇIKAR BU TERKIB. 

VE ESASEN BU SISTEM TÜRK MILLETININ VICDANINDA YATAR. TARIHINDEN, KÜLTÜRÜNDEN GELIR. MESELA, BIR SÜLEYMANIYE’YE BAKIN SINAN’IN YANINDA TÜRKLÜK DE VAR. İSLAM DA VAR, MUASIR MEDENIYETIN EN ILERI HAMLELERI DE VAR. HATTA BU YAPI KENDI ÇAĞINI BILE AŞMIŞTIR…

ALIN, MESELA ITRI’YI INCELEYIN… DEDE EFENDI’YI INCELEYIN… BUNLARDA DA HEM TÜRKLÜK VAR, HEM İSLAMIYET VAR.

KIM NE DERSE DESIN, KIM INKAR EDERSE ETSIN: TÜRK-İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETI KURAN-I AZIMÜŞŞANLA BÜTÜNLEŞMIŞTIR. BUNU GÖRMEMEK AHMAKLIK OLUR. 

BUGÜN NEREYE GIDERSENIZ GIDIN, HANGI ŞEHRI INCELERSENIZ INCELEYIN, HANGI ŞIIRI OKURSANIZ OKUYUN, ORADA BIR TÜRK-İSLAM TERKIBI VARDIR. 

BUNU GÖRÜRSÜNÜZ. İNSANIMIZLA, DINIMIZ, KÜLTÜRÜMÜZ, TÖRE VE GELENEKLERIMIZ YOĞRULMUŞTUR. 

BU BATI’DA DA BÖYLEDIR. HIRISTIYANLIK ESKI YUNAN VE ROMA ILE KAYNAŞMIŞTIR. FRANSIZ ÖYLEDIR, İNGILIZ ÖYLEDIR, ALMAN ÖYLEDIR, ATAMAZSINIZ. DEĞERLER BIRBIRIYLE KAYNAŞMIŞTIR, ET VE KEMIK GIBI… ATAMAZSINIZ…

BIR DE ŞIMDI BUNLARA KARŞI, TÜRK-İSLAM ÜLKÜSÜ DEDIĞIMIZ, BUNLARI REDDEDEN, HEM TÜRK, HEM MÜSLÜMAN HEM DE ÇAĞDAŞ HAMLE YAPMAYA HAZIRLANAN BIR HAREKET VAR. 

TÜRKIYE’DE… VE ÇOK GÜÇLÜDÜRLER. HADDIZATINDA TÜRKLÜĞÜN, YENIDEN DOĞUŞU VAR. BU ESKININ BIR TEKRARI OLMAYACAKTIR. 

ZATEN ESKININ TEKRARI MÜMKÜN DE DEĞILDIR, KORKMASINLAR, ESKININ TEKRARINI ISTEMIYORUZ. AMA YENI BIR PERIYOTLA, YENI BIR DIRILIŞ OLACAKTIR TÜRKIYE’DE… 

BUNA AVRUPALILAR İSLAM’IN İKINCI DOĞUŞU DIYORLAR. PAPA DIYOR BUNU… YENI ESERLERLE, YENI HAMLELERLE VE YENI KADROLARLA… BU BIR REJIM MESELESI DEĞIL BIR KÜLTÜR VE MEDENIYET HAMLESIDIR”.

İNANCIMIZIN VE KÜLTÜRÜMÜZÜN YALÇIN KAYALIKLARINDANDIR.

ÖZÜ SÖZÜ DOĞRU, FIKRININ AHLAKINI YAŞAYAN BIR İNSANDI.

HOCAMI BÜYÜK MUALLIM YAPAN BIR DIĞER ÖZELLIĞI DE ŞU IDI: ARVASÎ BEY FIKRIYATI ILE ZIKRIYATI BIRBIRINE TAM UYAN BIR HAYAT TARZINI BENIMSEMIŞTI. ESKILERIN TABIRI ILE “ILMIYLE AMIL” 

(YANI DEDIKLERINI, BILDIKLERINI AYNEN UYGULAYIP, YAŞAYAN) BIR MUALLIM IDI.

BIR KERE HOCAM GAYET ALÇAK GÖNÜLLÜ VE O DERECEDE DE AÇIK YÜREKLI, SAMIMI BIR KIMSE IDI. BU YÜZDEN KENDISINE HER ZAMAN VE HER ORTAMDA ULAŞABILMEK VE HER KONUDA DERDINI AÇABILMEK MÜMKÜNDÜ. ÇOĞU KERE TENEFFÜS VE DINLENME ZAMANLARINI DAHI TALEBELERI ILE GEÇIRIRDI.

ARVASÎ BEY MESLEĞI VE BRANŞI ICABI DA INSAN PSIKOLOJINI ÇOK IYI BILDIĞINDEN KIME NASIL DAVRANACAĞINA KARAR VERMEKTE MÜŞKÜLAT ÇEKMEZDI.

HOCAMIZ BIZIM IÇIN BIR IDEALDI, ÖRNEK INSANDI. NASIL OLMAMIZI ISTIYORSA O ZATEN ÖYLEYDI, ÖRNEĞINI HAYATIYLA, DAVRANIŞLARIYLA GÖSTERIYORDU. DEDIĞINI YAŞIYOR, YAŞADIĞINI ANLATIYORDU.

AĞIR BAŞLI AMA KIBIRLI DEĞILDI. VEKAR SAHIBIYDI.

ŞAHSI ÖVÜNMEYI ASLA SEVMEZDI.

  “BEN” DEDIĞINE HIÇ RASTLAMADIM.

  HEP “BIZ” DERDI.

EVLADI RESÜL’DEN OLMASI, SEYYİDLİĞİ

ARVASÎ HOCA DIYOR KI:

“AILEM ARVASÎ ADI ILE BILINIR. 650 YILDAN BERI ANADOLU’DA YAŞAR. ORHAN GAZI ILE TANIŞAN VE ANADOLU’YA ILK GELEN CEDDIM HACI KASIM BAĞDADI ADINDA BIR ZATTIR. ONUN OĞULLARINDAN BIRI VAN GÖLÜ’NÜN GÜNEYINDE ARVAS KÖYÜ’NE YERLEŞMIŞTIR. 

BIZ ONDAN TÜREMIŞIZ VE ÇOĞALMIŞIZ. ÇOK GENIŞ VE KÖKLÜ BIR AILEYIZ. ŞANLI PEYGAMBER’E ÜMMET OLMAK, NIMETLERIN EN BÜYÜĞÜ IKEN; BIR DE EVLAT OLMAKLA ŞEREFLENMIŞIZ.

BIR KERE ARVAS’LAR GERÇEK BIR SEYYID SÜLALESIDIR. ŞAHSEN KENDIM, MAHKEME KAYITLARI DA DAHIL OLMAK ÜZERE RESMI VE TARIHI BELGELERLE HEM KENDIMIN, HEM DE ECDADIMIN SEYYID OLDUKLARINI SIZE ISPATLAYABILIRIM. 

AMA SIZI TEMIN EDERIM KI BEN HIÇBIR ZAMAN SEYYIDLIK TARAFIMI HIÇ ÖNE ÇIKARMADIM VE HELE BU ÖZELLIĞIM SEBEBIYLE BANA AYRICALIKLI BIR MUAMELE YAPILMASINI DA HIÇBIR ZAMAN ISTEMEDIM”.

DAIMA TÜRKLÜĞÜ VE MÜSLÜMANLIĞI ILE ÖVÜNÜRDÜ

BEN BIYOLOJIK OLARAK SEYYIDIM. EVLAD-I RESUL’ÜM. AMA SOSYOLOJIK OLARAK TÜRK MILLIYETÇISIYIM. EMIR BUHARI HAZRETLERI DE SEYYIDDIR AMA SOSYOLOJIK OLARAK TÜRK’TÜR. BIZ FATIHLERIN, YAVUZLARIN KARDEŞLERIYIZ. AMA SOSYOLOJIK ANLAMDA KARDEŞLERIYIZ.

MILLIYETÇILIĞIMIZ DE SOSYOLOJIK ANLAMDADIR, BIYOLOJIK ANLAMDA DEĞILDIR. TEK KURTULUŞ YOLUMUZ İSLAM’DIR. KAFATASÇI DEĞILIZ. IRKÇI DEĞILIZ AMA KAVIMLERI DE INKAR ETMIYORUZ. TÜRKÜZ VE KARDEŞIZ …

AHMET ER’DEN, S. AHMET ARVASÎ BEY’IN ŞÖYLE DEDIĞINI DINLEDIM: “DÜNYADA IKI TÜRK KALSA, BIRI BEN OLURUM. BIR TÜRK KALSA O DA BEN OLURUM…”

ABDÜLKADIR SEZGIN, S. AHMET ARVASÎ’NIN KENDISINE ŞÖYLE DEDIĞINI NAKLEDIYOR: “ŞANLI PEYGAMBERIN SOYUNA MENSUBUM AMA AFRIKA’NIN YAMYAM KABILELERINDEN BIRINE MENSUP OLSAYDIM VE BUGÜNKÜ BILGIM VE AKLIM DA BANA AIT OLSAYDI BEN YINE TÜRK MILLIYETÇISI OLURDUM.”

HOCAM SEYYID AHMET ARVASÎ BEY MÜTHIŞ BIR TÜRK MILLIYETÇISI IDI.

ARVASI BEY ‘VATAN IÇIN KAN DÖKMEK YETMEZ. AYNI ZAMANDA TER DE DÖKECEKSIN. KAN DÖKEREK SAHIP OLDUĞUN TOPRAKLARDA EMEĞIN, ESERINDE OLACAK. VATAN IÇIN TER DÖKMEZSEN BU TOPRAKLARI UZUN MÜDDET ELINDE TUTAMAZSIN.” DERDI.

“MILLIYETÇILIK BIR MILLETIN KENDINI EKONOMIK, KÜLTÜREL, SOSYAL, POLITIK YÖNDEN GÜÇLENDIRMESI VE BAŞKA MILLET VE GRUPLARA SÖMÜRTMEME ÇABASIDIR. BU BAKIMDAN MILLIYETÇILIK MEŞRU BIR HAK VE ŞUURDUR” DIYORDU.

DÜNYA DA HIÇ TÜRK KALMASAYDI, BEN TÜRK MILLETINI TEMSIL ETMEKTEN ŞEREF DUYARDIM. BIR KIŞI KALSA IKINCISI BEN OLURUM.

SEMIH UŞAKLIOĞLU ANLATIYOR: ARVASÎ BEY DERDI KI; “BEN AFRIKA’NIN ORTASINDA DOĞMUŞ BIR ZENCI OLSAYDIM VE BU AKLIMDA BENDE OLSAYDI YINE TÜRK MILLIYETÇISI OLURDUM. 

ÇÜNKÜ BEN AMENTÜ’YE IMAN ETTIĞIM GIBI IMAN EDIYORUM KI TÜRK MILLETININ DE, İSLAM ALEMININ DE MAZLUM MILLETLERIN DE KURTULUŞU TÜRK MILLIYETÇILERINDEDIR. TÜRK-İSLAM ÜLKÜCÜLERINDEDIR…”

OĞUZ HAN’IN ZÜLKARNEYN OLDUĞUNA INANIR VE TÜRK MILLETINDEN BAHSEDERKEN “OĞUZ’UN ÇOCUKLARI” DERDI. 

 “BÜYÜK OĞUZ NESLI, BÜTÜN TARIH IÇINDE ŞAHANE PERIYOTLAR ÇIZEREK ASRIMIZA ULAŞMIŞTIR VE GELECEK ZAMAN IÇIN, YINE EN BÜYÜK HAMLELERE HAZIR EN GÜÇLÜ MILLETLERDEN BIRIDIR.”

YINE MÜŞAHADE EDIYORUZ KI, YENI OĞUZ NESLI TÜRK MILLI ŞUURUNDAN VE İSLAM’IN RUH VE IMANINDAN ZERRE KADAR INHIRAF ETMEKSIZIN ‘ÇAĞDAŞ TÜRK-İSLAM DAVASININ ULVI ÇILESINI ÇEKMEKTEDIR.” DIYORDU.

BIR KERE SAHABE-I KIRAM’DAN SONRA İSLAM’A EN BÜYÜK HIZMETI YAPAN TÜRKLERDIR. BU MILLET YÜZYILLARCA İSLAM ALEMINI KORUMUŞ KOLLAMIŞ VE BU UĞURDA HIÇ ÇEKINMEDEN OLUK GIBI KANINI AKITARAK MILYONLARCA ŞEHIT VERMIŞTIR. 

BUNUN YANI SIRA İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETININ GELIŞMESINE DE MADDI-MANEVI BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR. TÜRK MILLETI İSLAM’LA BÜTÜNLEŞMIŞ VE IÇ IÇE GIRMIŞ BIR MILLETTIR.

BATI’YA, AVRUPA’YA GITTIĞINIZDE HANGI MILLETTENSIN DIYE SORARLAR. EĞER TÜRK’ÜM DERSEN IKINCI SORUYA MUHATAP OLMAZSIN. ÇÜNKÜ BILIRLER KI SEN MÜSLÜMANSIN. ÇÜNKÜ TÜRK DEMEK, MÜSLÜMAN DEMEKTIR. AMA ARAP’A HIRISTIYAN MISIN, MÜSLÜMAN MISIN DIYE SORUYORLAR… ARADAKI FARKI ŞIMDI ANLADIN MI? TÜRKLER MILLET OLARAK HEP BERABER İSLAM’I SEÇEN BIR MILLETTIR İSLAM’A BÜYÜK HIZMETLERI OLMUŞTUR VE HALA DA OLMAKTADIR.

BULGAR’DA OLABILIRSIN, MAKEDON’DA OLABILIRSIN; HATTA AFRIKALI ZENCI DE OLABILIRSIN. AMA NE OLURSAN OL, EĞER MÜSLÜMANSAN TÜRK’E SAYGI GÖSTERMELISIN. BU MILLETIN İSLAM’A HIZMETLERI UNUTULMAZ, ONUN IÇIN DE BU MILLET SEVILIR.

AHMET NECIP GÜNAYDIN: “TÜRK MILLETININ TARIHI ROLÜNÜ, İSLAM VE DÜNYA INSANLIĞINA OLAN KATKILARINI YÜREKTEN DUYARAK, YAŞAYARAK ANLATIR VE BÖYLE BIR MILLETE MENSUP OLDUĞUMUZ IÇIN ALLAH’A ŞÜKREDIYORUM” DERDI.

TÜRK MILLETININ ASIRLAR BOYUNCA ZULME VE İSLAM DÜŞMANLARINA KARŞI YAPTIĞI MÜCADELEYI ÖYLESINE IÇTEN ANLATIRDI KI BIZ ECDADIMIZI ANCAK ONUN ANLATTIKLARINDAN ÖĞRENEBILDIK.

TÜRKLÜĞÜ ILE IFTIHAR EDERDI.

SAKIN ÖNER ANLATIYOR;” ARVASI HOCA OKULDA KI MILLIYETÇILERIN IÇINDE ‘TÜRKÇÜ’, ‘ISLAMCI’ GIBI BÖLÜNMELERE ASLA IZIN VERMEZ. VE BUNU ÖNLEMEK IÇINDE DAIMA SAMIMI BIR GAYRET GÖSTERIRDI. ..

“BU TARTIŞMALARDA AŞIRI GITMEYIN. ZIRA MILLIYATCILIĞIN TÜRKÇÜ KAREKTERINI KAYBETMEMELIYIZ BU INCELIĞE DIKKAT EDIN”

BIR GÜN ARVASI HOCAYA TÜRK MILLIYETÇILIĞINI NIÇIN SAVUNDUĞUNU SORDUĞUMUZDA ŞÖYLE CEVAP VERMIŞTI:

“TÜRK MILLETINI SAVUNMAK VE ONU ÇOK SEVMEK BANA ECDADIMDAN KALAN BIR MIRASTIR. ONLAR DA DAIMA TÜRK MILLETI’NIN VE TÜRK DEVLETI’NIN YANINDA YER ALDILAR.”

CEVAT GÜLDOĞAN ANLATIYOR:

“SEYYID AHMET ARVASI KOYU BIR TÜRK MILLIYETCISIYDI. TÜRK MILLETINI ÇOK SEVERDI. ARVASI HOCA HEP ŞÖYLE DERDI:

“TÜRK MILLETI ASIRLARCA İSLAM’IN BAYRAKTARLIĞINI YAPTI VE YINE YAPACAKTIR. BU GÖREV HALA TÜRK MILLETI’NIN ÜZERINDEDIR. GÖREVIMIZE SAHIP ÇIKALIM VE KENDIMIZI ONA GÖRE HAZIRLAYALIM.”

KAPISI VE GÖNLÜ HERKESE AÇIKTI. 

M.OZAN SEMERCI;

 “BIR GÜN GEÇ VAKIT ARKADAŞLARLA HOCA’NIN EVINE GITTIK. HOCA’NIN KAPISINI ÇALDIK. VAKIT ILERLEMIŞ OLMASINA RAĞMEN BIZI IÇERI BUYUR ETTI. SABAH EZANINA KADAR SUALLERIMIZLE HOCA’YI MEŞGUL ETTIK. 

BÜTÜN YORGUNLUĞUNA RAĞMEN HIÇ ŞİKÂYET ETMEDIĞI GIBI: “ÇOCUKLAR BUGÜN YATSI NAMAZININ ABDESTI ILE INŞALLAH BIRAZ SONRA EZAN OKUNACAK, SABAH NAMAZIMI KILACAĞIM. 

TIPKI İMAM-I AZAM EFENDIMIZ GIBI… SEBEBI SIZ OLACAKSINIZ. ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN” DIYEREK BIZI UĞURLADI.

ARVASÎ HOCA, “TÜRK-İSLAM ÜLKÜCÜLERINE KAPIM YIRMI DÖRT SAAT AÇIKTIR. HIÇ MAHZURU YOK. NE ZAMAN ISTERSENIZ GELIRSINIZ” DERDI. GERÇEKTEN DE ÖYLE OLDU. GECE YARISI SAAT 24’TE HATTA 01’DE EVINE GITTIĞIM ZAMANLARDA DAHI KAPISI HEP AÇIKTI. NE ZAMAN GITMIŞSEM VEYA GITMIŞSEK BIZI HIÇ GERI ÇEVIRMEDI. AYNEN DEDIĞI GIBI KAPISI DAIMA AÇIKTI. HEM DE YIRMI DÖRT SAAT…”

BÜLENT BAYRAKTAR: “ARVASÎ HOCAMIZ ÇAY DEMLETIR, SONRA GETIRIR, BARDAKLARLA ÖNÜMÜZE KOYARDI”. MISAFIRINE KARŞI SON DERECE SAYGILI VE KIBAR DAVRANIRDI. ÖYLE KI MISAFIRINE IKRAMI DAHI BIZZAT KENDISI YAPARDI. BU EV SAHIBININ VAZIFESIDIR! DERDI.

ARVASÎ BEY, KENDISINI ZIYARETE EVINE GIDEN HER GENCE, YAŞINA VE KENDI RAHATSIZLIĞINA ALDIRIŞ ETMEDEN HIZMET ETMEKTEN BÜYÜK BIR ZEVK DUYARDI ‘BIZIM ÇOCUKLAR’ DIYE ANDIĞI GENÇLERI KARŞISINA ALIR, ONLARLA GENÇLEŞIR, ONLARLA HEYECANLANIR, ONLARLA COŞARDI. 

İNANMIŞ TÜRK GENÇLIĞINI ONUN KADAR AŞK DERECESINDE SEVEN BIR BAŞKA INSAN GÖRMEDIM. MISAFIRI IÇIN ADETA DELI OLUR, TA KAPIDAN KARŞILAR VE ONA IKRAMDA BULUNMAKTAN HAZ DUYARDI.

SAKIN ÖNER DE, “SANIYORUM KENDISINE VE AILESINE AYIRDIĞI ÖZEL BIR VAKTI YOKTU” DIYOR.

GITTIĞI HER TOPLULUKTA KENDINI SAYDIRIR, ETRAFINDA KISA ZAMANDA BIR SEVGI VE SAYGI HALESI OLUŞURDU.

AÇIK VE DOĞRU SÖZLÜYDÜ. HAK BILDIĞINI SÖYLEMEKTEN ASLA ÇEKINMEZDI.

HIÇ KIMSEYE HAKARET ETMEZ, MUARIZLARINI DAHI KÜÇÜMSEMEZDI.

İNANDIKLARINI BÜYÜK BIR CESARET VE BELAGATLE MEDENICE SÖYLER, BU SEBEPLE DE DÜŞMANLARININ BILE SAYGISINI KAZANIRDI.

ARVASÎ HOCA ÇOK VEFALI BIR INSANDI.

VEFALIYDI, DOSTUNU ARKADAŞINI, ÖĞRENCILERINI HIÇ UNUTMAZDI. İMKÂNLARI ELVERDIĞI MÜDDETÇE ONLARLA ILGILENIR, GURBETTE ONLARI MUTLAKA ARAR, SORARDI.

ARVASÎ HOCA, OKULDAN MEZUN OLUP AYRILDIĞI HALDE KENDISI ILE IRTIBATINI KESMEYEN ÖĞRENCILERIYLE DE HEP ILGILENMIŞ VE ONLARI HAYATI BOYUNCA TAKIP ETMIŞTIR VEYA OKULDAN MEZUN OLUP GITTIĞI HALDE GÜNÜN BIRINDE HER NASILSA KENDISINDEN YARDIM TALEP EDEN ÖĞRENCILERINE DE YARDIM ELI UZATMIŞTIR. 

DIYECEĞIM ŞU KI; AHMET ARVASÎ BEY’IN TALEBELERINE KARŞI MÜTHIŞ BIR VEFASI VE BAĞLILIĞI VARDI.

1975 SENESI TEMMUZ AYINDA BURSA’DA BIR IDEOLOJIK HADISE ILE ILGILI OLARAK TUTUKLANDIM.

 ON SENELIK TUTUKLULUK VE MAHKÛMİYET HAYATIMIZDA HOCA BIZE, SELAMLARIYLA, HABERLERIYLE, ÇEŞITLI DERGI VE GAZETELERDEKI YAZILARIYLA HEP DESTEK OLDU, MORAL VERDI.

1980 YILI KIŞ AYLARINDA BIZ ESKIŞEHIR CEZAEVINDE TUTUKLU IKEN, BERABERINDE AHMET BÜYÜKKARABACAK VE BIRKAÇ KIŞIYLE ESKIŞEHIR’E BIZI ZIYARETE GELMIŞTI. MAALESEF O GÜN SOL GRUBUN BULUNDUĞU BÖLÜMDE ISYAN HADISESI OLDUĞUNDAN GÖRÜŞME IMKÂNI BULAMADIK. 

SIYASILER KISMININ BAHÇE KAPISINA KADAR ÇIKIP, SOĞUK KIŞ GÜNÜNDE CEZAEVI NIZAMIYESINDE BEKLEYEN ARVASÎ HOCAM’A VE BERABERINDEKILERE UZAKTAN EL SALLAYIP, SELAMLAŞABILDIK.

AHMET ARVASÎ DE 5 OCAK 1980 TARIHLI HERGÜN GAZETESINDEKI “BIR HAPISHANE ZIYARETI” BAŞLIKLI YAZISINDA ISIM ZIKRETMEDEN BU OLAYDAN BAHSETMEKTEDIR. 

YAZININ SONUNDA ŞÖYLE DIYOR:

“BIRAZ SONRA ARKADAŞLARIMIZI TEMSILEN BIRI KAPIDAN GÖRÜNDÜ, UZAKTAN SELAMLAŞTIK, HASRETLE BAKIŞTIK, EL SALLADIK VE AYRILDIK. DOSTLARIMIZI ZIYARET EDEMEDIĞIMIZ IÇIN ÜZGÜNDÜK”.

İSTANBUL’DA YAŞADIĞI YILLARDA DA GEREK ŞAHSININ VE GEREKSE ÇEVRESININ HER TÜRLÜ IMKÂNINI ZORLAYARAK MAĞDUR VE IHTIYAÇ SAHIBI GENÇLERE YURT, YEMEK, ELBISE, HARÇLIK, ÇALIŞACAK IŞ, HASILI AKLINIZA NE GELIRSE VEYA NEYE IHTIYAÇ VARSA HER KONUDA BÜYÜK YARDIMLARDA BULUNDU.

AHMET ARVASÎ, ÜLKÜCÜ GENÇLIK NAZARINDA NE ANLAM IFADE EDIYORSA; ÜLKÜCÜ GENÇLIK DE ARVASÎ HOCANIN NAZARINDA AYNI ANLAMI IFADE ETMEKTEYDI.

İRFAN ATAGÜN;

“ÖMER ÖZTÜRKMEN BEY’LE BERABER HOCADAN KENDI GAZETEMIZDE YAZMASINI ISTEDIK. ARVASÎ HOCA O SIRADA TALEBELERININ ÇIKARDIĞI BIR GAZETEDE YAZIYORDU.

AYRI AYRI YÜZÜMÜZE BAKTI VE DEDI KI;

-SIZIN GAZETEDE YAZMAK ISTERIM. ÇÜNKÜ BÜTÜN DOSTLAR ORADA.

BIRAZ DA HEYECANLA SEVINMIŞTIK.

-FAKAT! TALEBELERIMI BIRAKAMAM.

ŞAŞKINLIKLA SORMUŞTUM.

-FAKAT NIÇIN, HOCA!

BÜTÜN INANCIYLA CEVAP VERDI:

-ÇÜNKÜ ONLAR, ÖLÜYORLAR!… ŞEHIT OLUYORLAR!.BEN ÖĞRENCILERIMIN ISTEKLERINI GERI ÇEVIREMEM. ONLARI KIRAMAM. SONRA HUZUR-U MAHŞERDE ONLARA NE DERIM. ONLARIN NASIL YÜZLERINE BAKARIM.

DEMEK ISTEDIĞINI BÜTÜN YÜREĞIMIZLE KABUL ETTIK… VEFA VE MÜRÜVVET DENILEN BU IDI. ONA SEVGI VE HAYRANLIĞIMIZ ARTARAK DEVAM ETTI.”

MEHMET PAMAK 12 EYLÜL SONRASINDA KURULAN DANIŞMA MECLISI’NDE ÇANAKKALE TEMSILCISIYDI.

MEHMET PAMAK O GÜNLERDE ÜLKÜCÜ CEVDET KARAKAŞ’IN 4 HAZIRAN 1981’ DE ELAZIĞ’DA IDAM EDILMESINE OY VERMIŞTI. 

DAHA SONRAKI TARIHLERDE ARVASÎ BEY KARŞILAŞTIKLARI BIR KALABALIĞIN ÖNÜNDE MEHMET PAMAK’A ‘BUNU NASIL YAPARSIN VE O ÜLKÜCÜNÜN IDAMINA NASIL OY VERIRSIN?’ DIYE SORDU.

MEHMET PAMAK; ‘BEN HAYIR DESEM DE YINE ONAYLANACAKTI NE FARK EDER KI?’

DEDI.

ARVASÎ: PEKI BEN IDAMA MAHKÛM OLSAM MECLISE GELSE, BANA DA EVET MI DIYECEKTIN?

PAMAK: NE MÜNASEBET ÖYLE ŞEY MI OLUR. HIÇ EVET DER MİYİM? ARVASÎ: BENIM O DELIKANLIDAN FARKIM NE?

MÜTEVAZI BIR HAYATI VARDI. 

SON DERECE SADE VE TEMIZ GIYINIRDI

ÖĞRETMENLIĞI ESNASINDA TRAŞSIZ VE KRAVATSIZ BIR GÜNÜNÜ HATIRLAMIYORUM.

“ARVASÎ BEY KONUŞMALARINDA MÜSLÜMAN TÜRK’ÜN ENGIN TARIHINDEN YÜKSEK, MEDENIYET KURUCU VASFINDAN, IÇINDE YAŞADIĞIMIZ ÇALKANTILI DÖNEMIN GEÇICI OLDUĞUNDAN, TÜRKLÜĞÜN KENDI RUH KÖKÜNDEN ALACAĞI GÜÇ VE ILHAMLA, TÜRK VE İSLAM ALEMININ GELECEĞININ AYDINLIK OLACAĞINDAN, DERIN BIR AŞK VE HEYECANLA BAHSEDERDI”.

ARVASÎ BEY’I DINLEYEN HERKES TÜRKLÜĞE, İSLAM’A ADETA YENIDEN INANÇLA BAĞLANIYOR, YÜKSEK BIR GÜVEN DUYGUSU ILE TÜRKLÜĞÜN, İSLAM’IN AYDINLIK GELECEĞINE DAIR OLAN ÜMIT VE HEYECANLARI YENIDEN TAZELENIYORDU”.

ARVASÎ BEY’DE BÜTÜN SAMIMI MÜMINLER GIBI NAMAZ KONUSUNDA ÇOK TITIZDI. OKULDAYKEN ÖĞLE VE IKINDI NAMAZLARINI OKULUN MESCIDINDE KILDIĞINA ŞAHIDIZ. BIZLERE; “NAMAZIN YERINI HIÇ BIR ŞEY TUTMAZ. NE YAPARSANIZ YAPIN ÖNCE NAMAZ… SAKIN NAMAZINI BIRAKMAYIN VE IHMAL ETMEYIN” DERDI.

MÜSLÜMAN’IN GÜNLÜK YAŞAYIŞININ ADETA, BIZLERE PRATIĞINI GÖSTERIR VE BU PRATIĞI DE BIZLERE UYGULATIRDI.

ARVASÎ HOCA’NIN NAMAZ KONUSUNDA ÖMRÜNÜN SON GÜNLERINE KADAR GÖSTERDIĞI TITIZLIĞI DE DAMADI MUHIP ARVAS ŞÖYLE ANLATIYOR:

“SON ZAMANLARDA DIZLERI ADETA ONU TAŞIYAMAZ BIR HALE GELMIŞTI. AYAĞA KALKMAKTA VE AYAKTA DURMAKTA ÇOK ZORLUK ÇEKIYORDU. BU SEBEPTEN NAMAZ KILMAKTA EPEYI MÜŞKILATLA KARŞILAŞMAKTAYDI. 

BIR ARA KENDISINE ‘EFENDIM NAMAZINIZI OTURARAK KILSANIZ…’ DEDIM. ‘HAYIR! YERE DÜŞÜNCEYE KADAR AYAKTA KILACAĞIM. NE KADAR ZOR OLURSA OLSUN YINE DE AYAKTA KILACAĞIM’ DEDI VE HAKIKATEN DE HEP ÖYLE YAPTI.

ONU TANIYAN HERKES MÜSLÜMANLIĞIN NE OLDUĞUNU, MÜSLÜMAN’IN NASIL OLMASI GEREKTIĞINI ONUN ŞAHSINDA VE CANLI BIR ŞEKILDE GÖRÜRDÜ. BU HISSIYATLA DAHA O ILK GÖRÜŞMESINDE KENDISINE HAYRAN KALIRLARDI. ÖYLE KI BÜTÜN SÖZ VE DAVRANIŞLARINDA ZERRE KADAR RIYA YOKTU. 

ÜZERINDE DÜNYA KAYGISINDAN HIÇBIR IZ GÖRÜNMÜYORDU.

ALLAH VE RESULÜ YOLUNDA ADETA MUM GIBI ERIMIŞ VE TAM BIR TESLIMIYET IÇINDE OLAN BIR INSAN HALI VARDI. GÖRSEYDINIZ HARIKULADE BIR HALDEYDI, GÖRSEYDINIZ SIZLERDE HAYRAN KALIRDINIZ.

YAZILARIYLA, SOHBETLERIYLE, ÖRNEK YAŞAYIŞIYLA GENÇLERE YOL GÖSTERMIŞ VE REHBERLIKTE BULUNMUŞTUR. İYI KÖTÜ GÜNLERINDE, KEDERLI VE SEVINÇLI ZAMANLARINDA HEP YANI BAŞLARINDA YER ALMIŞTIR. 

12 EYLÜL DÖNEMININ KAHIRLI GÜNLERINDE HEP MILLIYETÇI ÜLKÜCÜ GENÇLERLE BIRLIKTE OLMUŞ VE HEP ONLARLA ILGILENMIŞTIR.

GÜN OLMUŞ 12 EYLÜL’ÜN KABUS GIBI ÜZERLERINE ÇÖKEN ZULÜMLERI KARŞISINDA ONLARIN MORALLERINI YÜKSELTIP GELECEĞE AIT ÜMITLERINI PEKIŞTIRMEYE ÇALIŞMIŞTIR. GÜN OLMUŞ GAZETEDEKI KÖŞE YAZILARINDA BU IDEALIST-ÜLKÜCÜ VATAN EVLATLARINI TANITAN VE DESTEKLEYEN YAZILAR YAZMIŞTIR.

BIN BIR EZA CEFA GÖREN, IŞKENCELERE MARUZ KALAN UZUN YILLAR CEZAEVLERINDE ÇILE DOLDURAN, ÜLKÜCÜ GENÇLERLE VE DAVA ARKADAŞLARIYLA KARŞILAŞTIĞINDA;

 

“DAVA ADAMI OLMAK KOLAY BIR IŞ DEĞILDIR. BIR DAVAYA TALIP OLMAK, ÇILEYE, MEŞAKKATE TALIP OLMAK DEMEKTIR. HELE BIR TÜRK MILLIYETÇISI ISEN, IŞIN DAHA DA ZOR DEMEKTIR. AMA YILMAK, YILGINLIK GÖSTERMEK YOK. MILLIYETÇI VE MUKADDESATÇI BIR TÜRK GENCI OLARAK YOLUNA DEVAM EDECEKSIN. BÖYLE ŞEYLER CENAB-I HAKK’IN TAKDIRIDIR. BÜYÜK GEÇMIŞ OLSUN” DERDI.

 

ÖĞRENCILERININ YETIŞMESINDE GAYRETLI VE SON DERECE SABIRLIYDI.

KABILIYETLI GENÇLERI DE BAŞARILI OLDUKLARI SAHALARDA DAIMA TEŞVIK ETMIŞ VE GÜCÜ NISPETINDE ONLARA DA IMKÂN BULMAYA ÇALIŞMIŞTIR.

DAIMA İYIYE DOĞRUYA GÜZELE TEŞVIK EDERDI.

 

BAŞÖRTÜSÜ MESELESI

ARVASÎ HOCA GENÇ KIZLARIMIZIN ÜNIVERSITE VE YÜKSEKOKULLARDA MARUZ KALDIĞI BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KONUSUNDA FIKRINE MÜRACAAT EDILDIĞINDE:

“BEN BU KONUDA FETVA VEREMEM. ÖYLE BIR YETKIM YOK. 

 

KENDI KIZIMA SÖYLEDIKLERIMI SIZE DE SÖYLEYEYIM: BIZIM BAŞÖRTÜMÜZLE UĞRAŞANLAR NE ISTIYOR? İMANLI, İHLÂSLI KIZLAR YÜKSEK TAHSIL YAPAMASINLAR VE BÖYLECE ÖĞRETMEN, DOKTOR, AVUKAT, MÜHENDIS VE BENZERI BIR MESLEK SAHIBI OLMASINLAR. BUNU ISTIYORLAR DEĞIL MI? 

 

ÖYLEYSE KIZLARIMIZ OKUMALI VE BÜTÜN BU MESLEKLERDE DE SÖZ SAHIBI OLMALIDIRLAR. ONUN IÇIN DE GEREKIRSE BAŞLARINI AÇMALILAR”

“KIZLARIMIZ EĞITIM GÖRMEK VE YARINLARA HAZIRLANMAK IÇIN BUNU YAPMALILAR. BIRAKIN KIZLARIMIZ OKUSUNLAR VE ÖĞRETMENLIK, AVUKATLIK, DOKTORLUK, MÜHENDISLIK YAPSINLAR. DIŞARIDA BAŞLARINI ÖRTSÜNLER AMA IÇERIDE SINIRLI AÇSINLAR. 

BU FIRSATI KAÇIRMASINLAR, OKUSUNLAR. ANCAK MÜSAADE EDILEN KADAR AÇMALIDIRLAR. YANI KIYAFETLERININ BAŞI ÖRTMEK DIŞINDA KALAN KISMI ELBETTE KI YINE TESETTÜRE UYGUN OLMALIDIR. OKULDA BAŞINI AÇACAK; AMA DIŞARI ÇIKINCA BAŞINI YINE ÖRTECEK. BU ARADA, IÇERIDE BAŞINI AÇMAK ZORUNDA KALMANIN EZIKLIĞINI HISSEDECEK, ONU HER AN YAŞAYACAK VE BU MAHCUBIYETLE DAHA ÇOK ÇALIŞIP DAHA YÜKSEK BIR BAŞARI ILE MEZUN OLARAK HAYATA ATILACAK”.

“İÇERIDE ‘BEN BÜTÜN BU ZORLUKLARA MILLETIME HIZMET ETMEK IÇIN KATLANIYORUM’ DIYE DÜŞÜNECEK VE TESETTÜR ŞUURUNDAN ASLA KOPMAYACAK.”

HOŞSOHBETTI AMA HIÇBIR LAUBALILIĞINE RASTLAMADIM.

BAZEN SAATLERCE KONUŞUR. 

AMA BIR SÖYLEDIĞINI BIR DAHA TEKRAR ETMEZDI. 

BU UZUN SOHBETLERINDE ASLA BOŞ SÖZ SÖYLEMEZDI.

ADETA İLAHI BIR KAYNAKTAN BESLENEN ÇAĞLAYANLAR GIBI GÜRÜL GÜRÜL AKARDI.

 

MILLIYETÇILIĞI, ÜLKÜCÜLÜĞÜ

SAMIMI BIR MÜSLÜMAN, ŞUURLU BIR TÜRK MILLIYETÇISI VE ÜLKÜCÜSÜYDÜ.

BIR GÜN KENDISINE ÜLKÜCÜLÜK NEDIR DIYE SORULDUĞUNDA CEVABEN; “ ÜLKÜCÜLÜK KAYITSIZ ŞARTSIZ ALLAH’A ITAAT ETMEK DEMEKTIR. ALLAH’A ITAAT ETMEYEN BEN ÜLKÜCÜYÜM DEMESIN. 

ALLAH’TAN KORKSUN, ALLAH’IN RESULÜ’NDEN UTANSIN” DIYE CEVAP VERMIŞTI. (1970)

 

“TÜRK MILLIYETÇILIĞI, İNSANLIK ALEMINI BIR SÜRÜ VE YIĞIN OLARAK MÜTALAA ETMEZ. BIZE GÖRE İNSANLIK MILLETLERDEN İBARETTIR. MILLETLERE VE MILLIYETLERE SAYGI DUYMAK İNSANLIĞA SAYGI DUYMAK DEMEKTIR. 

 

“İNSANLIK İDEALI MILLETLERI VE MILLIYETLERI ÖLDÜRMEK DEĞIL, AKSINE ONLARI YAŞATMAK VE GÜÇLENDIRMEK SURETIYLE GERÇEKLEŞTIRILEBILIR.

TÜRK MILLIYETÇILIĞI SADECE BIR AYDIN VE ZÜMRE HAREKETI DEĞILDIR. BÜTÜN NESIL VE TABAKALARI İLE TÜRK MILLETINI KUCAKLAYAN BIR FIKIR HAREKETIDIR.

 

ONUN PROGRAMI ÇAĞDAŞ TÜRK – İSLAM ÜLKÜSÜNÜ SOSYAL, KÜLTÜREL, EKONOMIK VE POLITIK BÜTÜN YÖNLERIYLE GERÇEKLEŞTIRMEKTEDIR. BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRK DEVLETINI GERÇEKLEŞTIRME İRADESINI DAIMA AYAKTA TUTMAKTIR. 

 

“EVET, TÜRK MILLIYETÇILIĞI İSLAM’IN İMAN VE ŞUURU İÇINDE YÜCELMEYI GAYE EDINEN VE TÜRK’ÜN MUTLULUĞUNU BURADA ARAYAN BIR HAREKETTIR.

 

BU BIR İDDIA DEĞIL, MILLETIMIZIN VICDANINDA YATAN BIR GERÇEĞIN TEŞHIS VE TESPITIDIR. 

TÜRK’Ü TANIYANLAR BUNU DA BILIRLER. 

 

BU NOKTADA BELIRTEYIM KI, TÜRK MILLETININ DOLAYISIYLA TÜRK MILLIYETÇILIĞI’NIN DAVASI ALLAH VE RESULÜNÜN DAVASIDIR. VE BUNU ADI İSLAMIYET’TIR.

AKSINI İDDIA EDENLER TÜRK MILLIYETÇILERINI YA TANIMAMAKTA YA DA BÜHTAN ETMEKTEDIRLER”.

 

İSLAM’DA MILLIYETÇILIK YOKTUR İDDIASI MILLETLERI ÇÖKERTMENIN BIR BAŞKA YOLU VE OYUNLARINDAN BIRIDIR.

 

BEN İSLAM İMAN VE AHLAKINA GÖRE YAŞAMAYI EN BÜYÜK SAADET BILEN, BÜYÜK TÜRK MILLETINI İKI CIHANDA AZIZ VE MESUT GÖRMEK İSTEYEN VE BÖYLECE İSLAMI GAYE EDINEN TÜRK MILLIYETÇILIĞI ŞUURUNA SAHIBIM.

 

TÜRK’E DÜŞMANLIK İSLAMIYETE DÜŞMANLIK ILE EŞDEĞERDIR.. ANADOLU TÜRK’Ü GÜÇSÜZ OLURSA BÜTÜN İSLAM VE TÜRK DÜNYASI ESARET ALTINDA OLUR. BU İKI DÜNYANIN KURTULUŞUNUN TÜRKIYE’NIN MADDI VE MANEVI GÜÇLENMESIYLE MÜMKÜN OLACAĞINA İNANIYORUM.

 

İSLAMIYET HIÇBIR DINLE KIYASLANAMAYACAK KADAR İLERI İLMIN VERILERINE AÇIK, DINAMIK, BIRLEŞTIRICI VE KAYNAŞTIRICI BIR SISTEM GETIRMEKTEDIR.

O KAPILATIZM, SOSYALIZM KOMÜNIZM, FAŞIZM VE NAZIZIM GIBI YABANCI İDEOLOJILERIN SAÇTIĞI ZEHIRI BERTARAF EDEN BIR PANZEHIR VE HAYAT KAYNAĞIDIR.

 

BU NOKTADA BELIRTELIM KI TÜRK MILLETININ VE TÜRK MILLIYETÇILIĞININ ALEM ŞUMUL DAVASI VE İDEOLOJISI ALLAH’IN VE RESULÜNÜN DAVASIDIR VE BUNUN ADI DA İSLAMIYET’TIR.

 

BIZIM GERÇEKTEN MUHTEŞEM BIR MEDENIYETIMIZ VARDI. BÜTÜN TAHRIBATA RAĞMEN HENÜZ MÜHIM BIR KISMI ŞÖYLE BÖYLE AYAKTA DURAN, BIR KISMI MÜZELERE SIĞINAN YAHUT NINELERIMIZIN SANDIKLARINA GIZLENEN, BIR KISMI GÖZLERDEN VE GÖNÜLLERDEN KAÇIRILAN KITAPLIKLARIN DEPOLARINA SIĞINAN BU “ECDAT MIRASI” TAMAMIYLA YOK OLMAMIŞTIR.

HATTA MUHTAÇ OLDUĞU İKLIMI BULDUĞU ZAMAN FILIZLENEBILECEĞINI DE HISSETTIRMEKTEDIR.

BAKALIM ŞIMDI KOZMOPOLIT VE YABANCI BIR TERKIBE ZORLANAN NESILLER YENIDEN BIZIM KÜLTÜR VE MEDENIYETIMIZIN “ANA CADDESINI” BULABILECEKLER MI! YOLLARININ ÜSTÜNE YIĞILMIŞ “MOLOZLARI” KALDIRABILECEKLER MI!

SAPIK YOLLARI VE KOLLARI TERK EDEREK BULDOZERLERLE YENIDEN TÜRK- İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETININ “ANA CADDESINI” AÇABILECEKLER MI! BU KONUDA ONLARA KIMLER, HANGI MÜESSESELER YARDIM EDECEK! 

BEN, TÜRK-İSLAM ÜLKÜCÜLERINDE BU İRADEYI, BU AZMI VE BU İMANI BULUYORUM, GÖRÜYORUM.

ALLAHIN İZNI İLE BÜTÜN ENGELLEMELERE BÜTÜN “İÇ” VE “DIŞ” DÜŞMANLIKLARA RAĞMEN ONLAR MUTLAKA BAŞARILI OLACAKLARDIR.

ANCAK, BU KONUDA BAŞARIYA ULAŞMANIN EN KESTIRME YOLU ONLARIN KABILIYET VE İHTISAS SAHALARINI İSABETLE TAYIN EDEREK SAĞLAM BIR İŞ BÖLÜMÜ YAPMALARI, BINLERCE YILLIK TARIHI MIRASIMIZI ÖĞRENMEK İÇIN KAHREDICI BIR ÇALIŞMA TEMPOSUNA GIRMELERI, BILHASSA SELÇUKLU VE OSMANLI KÜLTÜR VE MEDENIYET MIRASINI BÜTÜN İNCELIKLERIYLE KAVRAMAK ÜZERE GEREKLI FORMASYONA ULAŞMALARI 

VE ESERLERINI BU TECRÜBENIN IŞIĞINDA VE “MUASIR” GELIŞMELERI’ DE TANIYARAK VERMELERIDIR.

YANI BIZ, HAYSIYETLI, ŞAHSIYETLI VE ORJINAL BIR TERKIB İÇINDE VERILMIŞ YENI ESERLER VE ÜSTADLAR BEKLEMEKTEYIZ. 

BU TÜRK İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETININ “ YENIDEN DIRILIŞ HAMLESINE” GIRMESI DEMEKTIR. 

MIMARIDE, MUSIKIDE, RESIMDE KISACA BÜTÜN “GÜZEL SANAT DALLARINDA “ ORJINAL VE FARKLI OLDUĞUNU ECDADI GIBI İSPAT ETMELIDIR.

TÜRK İSLAM ÜLKÜCÜSÜ GEREK TEFEKKÜRDE GEREK GÜZEL SANATLARDA ÜLKEMIZI SARAN “YOZLAŞMANIN” , “YABANCILAŞMANIN” KESIN OLARAK BERTARAF EDILMESI İÇIN TÜRK İSLAM MEDENIYETININ YENIDEN KEŞFEDECEĞI TEMELLERI ÜZERINDE “ASRI HAYRAN BIRAKACAK” ESERLERI VERMELI VE BUNU SERGILEMELIDIR.

İÇTIMAI IRK  

“İSLAMIYET” BIYOLOJIK IRK” GERÇEĞINE PARMAK BASAR. VE FAKAT “ IRK ÜSTÜNLÜĞÜ” İDDIALARINI “POSA IRKÇILIĞINI” REDDEDER. 

İNSANLARIN “ALLAH YANINDA EN ŞEREFLI OLANINI TAKVADA (ALLAH VE RESULÜNE İMAN VE HIZMET ÜÇLÜSÜNDE) İLERI OLMAK” İLE TAYIN EDER”.

TÜRK MILLIYETÇILIĞI POLITIKASINI “BIYOLOJIK IRKÇILIK” ÜZERINE KURMAYI REDDETMEKLE BERABER “ İÇTIMAI IRK” GERÇEĞINI İNKÂR VE İHMAL ETMEMELIDIR.

“ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE “İÇTIMAI IRK” BIYOLOJININ KONUSU DEĞILDIR. SOSYOLOJININ KONUSUDUR. 

BIR MILLETI TEŞKIL EDEN FERTLERIN, AILELERIN, SINIF VE TABAKALARIN “SOY BIRLIĞI” ŞUURUDUR. 

ORTAK BIR ŞUUR TARZINDA BELIREN MENSUBIYET DUYGUSUNUN “ SOY VE KAN BIRLIĞI” ŞUURU BIÇIMINDE DE DUYULMASIDIR.

ZATEN BIYOLOJIK VERASETIN YANINDA ORTAK KÜLTÜR, ORTAK COĞRAFYA, ORTAK HAYAT TARZI VE ORTAK MÜCADELELER BIR MILLETIN FERT VE TABAKALARINI HEM RUHI HEM DE FIZIK BAKIMINDAN BIRBIRINE YAKLAŞTIRIR. 

AYNI KÜLTÜRÜN İÇINDE YAŞAYAN VE AYNI KADERI PAYLAŞAN İNSANLAR ARASINDA EVLENMELER KOLAYLAŞACAĞINDAN TARIH İÇINDE BIR OLUŞ VE YOĞRULUŞ HALINDE İNSANLAR “FIZIKMAN” DA BIRBIRLERINE BENZEMEYE BAŞLAR. YANI SOSYAL, KÜLTÜREL, EKONOMIK VE POLITIK BÜTÜNLEŞMELERDEN SOSYOLOJIK BIR ZARURET OLARAK ZAMANLA BIR “İÇTIMAI IRK ”DOĞAR.”

TÜRK TIPINI KORUMAK VE GELIŞTIRMEK İÇIN ÇOK UZAK COĞRAFI ALANLARA DAĞILMIŞ TÜRK ÇOCUKLARINI BIRBIRLERIYLE EVLENMEYE TEŞVIK ETMELIDIR.

YERYÜZÜNE DAĞILMIŞ VATAN ÇOCUKLARINI EVLILIK BAĞLARI İLE BAĞLAMALI, TÜRK 

İÇTIMAI IRKI “KAN VE SOY BIRLIĞI” ŞUURUYLA GÜÇLENDIRILMELIDIR. BU BIRLIĞIN DEĞERI ASLA KÜÇÜMSENMEMELIDIR”.

“ÖTE YANDAN YABANCI MILLETLERIN KIZ VE OĞULLARIYLA EVLENMENIN TEŞVIKI ÖNLENMELI BU KONUDA “KAMUOYU UYANIK TUTULMALIDIR”.

“BAŞKA MILLETLERE VE IRKLARA DÜŞMANLIK DUYGULARI HIÇ ŞÜPHESIZ SAPIKLIKTIR. AMA KENDI ‘ IRKINDAN’ VE MILLI ÖZELLIKLERINDEN UTANIP ‘YABANCI IRKLARDAN’ DAMIZLIK ARAYAN KIMSELERIN ‘EKSIKLIK DUYGULARINI’ HIÇ DE NORMAL KARŞILAMIYORUZ. HER İÇTIMAI IRK KENDI ÖZELLIKLERI İÇINDE GÜZELDIR”. 

“İÇTIMAI IRK VE ÖZELLIKLERI ‘ BEŞERIYETE RENK GETIREN KÜLTÜR VE MEDENIYETLERE KENDINE HAS BIR ATMOSFER KAZANDIRAN ORJINAL DEĞERLERDIR. 

KUR’AN-I KERIME GÖRE RENKLERIMIZIN BIRBIRINE UYMAMASI ALLAH’IN AYETLERINDENDIR. ( ER-UM-AYET-22)”.

“TÜRK MILLIYETÇISI TÜRK İÇTIMAI IRKINI BENIMSER, SEVER VE SEVDIRIRKEN AILESINI DE BU ESPRI İÇINDE KURMAYA ÇALIŞIR. KOZMOPOLITIKLIKTEN HOŞLANMAZ, BUNUNLA BERABER BAŞKA ‘İÇTIMAI IRKLARI’DA ALLAH’IN BIRER ‘AYETI’ OLARAK DEĞERLENDIRIR.

BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI OLUŞU

DOĞU ANADOLU’NUN BU YALINKILIÇ BÜYÜK İNSANI İNANCI UĞRUNA HER ŞEYI GÖZE ALIŞI, HAYATINI DAHI PERVASIZCA ORTAYA KOYUŞU ILE ÖRNEK BIR TÜRK İSLAM ÜLKÜCÜSÜ IDI. 

TÜRK MILLIYETÇILIĞI MÜCADELESINDE ‘TÜRK İSLAM ÜLKÜSÜ’ İBARESINI KAZANDIRMIŞ OLMASI BILE YALNIZ BAŞINA ONU DAIMA RAHMET VE MINNETLE ANMAMIZA YETER.

O BÜYÜK İNSAN ŞÖYLE DIYORDU:

“İNANIYORUM KI, HEM TÜRK HEM MÜSLÜMAN OLMAK HEM DE MUASIR DÜNYAYA ÖNCÜLÜK ETMEK MÜMKÜNDÜR. 

ECDADIMIZ BÜTÜN TARIHLER BOYUNCA BUNU DENEDILER VE BAŞARILI OLDULAR. O HALDE BIZLER NIYE BU TARIHI GÖREVIMIZI YERINE GETIRMEYELIM?

 

ASLA UNUTMAMAK GEREKIR KI YABANCI İDEOLOJILER YABANCI VE İSTILACI DEVLETLERIN FIKIR PARAVANALARIDIR. 

 

MILLETLERI İÇTEN VURAN SINSI TUZAKLARDIR. BUNU BILDIĞIM, BUNA İNANDIĞIM İÇINDIR KI TÜRK MILLETINI PARÇALAMA OYUNLARINA VE TERTIPLERINE KARŞI DURMAYI BÜYÜK BIR NAMUS VE VICDAN BORCU BILMEKTEYIM. 

 

HELE BIR DOĞU ANADOLU ÇOCUĞU OLARAK DOĞDUĞUM VE BÜYÜDÜĞÜM BÖLGE ETRAFINDA DÖNDÜRÜLMEK İSTENEN HAIN, NIYETLERE KAHPE TERTIPLERE KARŞI ELBETTE KAYITSIZ KALAMAZDIM.

 

BENI YAKINDAN TANIYANLAR BÜTÜN HAYATIMI VE ÇALIŞMALARIMI TÜRK İSLAM ÜLKÜSÜNE VAKFETTIĞIMI ELBETTE BILIRLER.

 

 BENI BU MUKADDES YOLDAN DÖNDÜRMEK İÇIN NE OYUNLARA NE TERTIPLERE VE NE KAHPELIKLERE MARUZ BIRAKILDIĞIMI BIR ALLAH BILIR BIR BEN. 

ŞÜPHESIZ BU OYUNLAR BITMEMIŞTIR VE KOLAYCADA BITECEĞE BENZEMEZ.”

“KESIN OLARAK İMAN ETMIŞIMDIR KI, MÜSLÜMAN TÜRK MILLETI VE ONUN DEVLETI GÜÇLÜYSE İSLAM DÜNYASI DA GÜÇLÜDÜR. AKSI BIR DURUM VARSA BÜTÜN TÜRK DÜNYASI BIRLIKTE İSLAM DÜNYASI DA SÖMÜRÜLMEKTEDIR.

GALIBA BU DURUMU EN İYI İDRAK EDENLERDE DÜŞMANLARIMIZ. ONUN İÇIN BÜTÜN İSLAM DÜNYASINI ESIR ALMAK İSTEYEN ŞER KUVVETLERIN İLK HEDEFI TÜRK DEVLETI VE TÜRK MILLETI OLMUŞTUR. TARIHTEN İBRET ALMASINI BILENLER BUNU AYAN BEYAN GÖRECEKLERDIR. DURUM GÜNÜMÜZDE DE AYNIDIR. 

ONUN İÇIN DIYORUM KI, TÜRK DEVLETINI YIKMAK VE TÜRK MILLETINI PARÇALAMAK İSTEYEN BÖLÜCÜLER YALNIZ TÜRKLÜĞE DEĞIL, İSLAM’A DA İHANET ETMEKTEDIRLER”.

MÜSLÜMAN TÜRK MILLETI VE ONUN DEVLETI GÜÇLÜ ISE İSLAM DÜNYASI DA GÜÇLÜDÜR. AKSINE BIR DURUM VARSA, BÜTÜN TÜRK DÜNYASI ILE BIRLIKTE İSLAM DÜNYASI DA SÖMÜRGELEŞMEKTEDIR. 

TÜRK DEVLETINI YIKMAK VE TÜRK MILLETINI PARÇALAMAK ISTEYEN BÖLÜCÜLER, YALNIZ TÜRKLÜĞE DEĞIL İSLAM’A DA IHANET ETMEKTEDIRLER.

SEMIH UŞAKLIOĞLU: “İSLAM ADINA BÖLÜCÜLÜK YAPANLAR SADECE TÜRK MILLETINE IHANET ETMIYORLAR. ALLAH VE RESULÜ’NÜN DAVASINA DA IHANET EDIYORLAR. ÇÜNKÜ TARIH BIZE GÖSTERIYOR KI TÜRK MILLETI VE DEVLETI GÜÇLÜ ISE İSLAM DÜNYASI DA AYAĞA KALKMIŞTIR. TÜRK MILLETI ZAYIF DÜŞMÜŞSE İSLAM DÜNYASI DA PARYA STATÜSÜNE TABI TUTULMUŞ DEMEKTIR”.

ÜLKÜCÜ GEÇLIĞE DAIR ÜMITLERI

 

ARVASÎ HOCA, ÜLKÜCÜ GENÇLIĞIN CANLARI PAHASINA VERDIĞI ÇILELI MÜCADELEYI:

”GERÇEKTEN ÇILE VE ISTIRAP, GENÇ ISTIDATLARIN DOĞMASI IÇIN ÇOK ZENGIN BIR VASAT OLUŞTURUYOR. GÖRECEKSINIZ, YUSUFIYELILER, NICE MÜTEFEKKIRIN, ŞAIRIN, ROMANCININ, HIKAYECININ, RESSAM VE BESTEKARIN BEREKETLI BIRER KAYNAĞI HALINE GELECEKTIR. YEPYENI BIR TÜRK-İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETI BURADAN FIŞKIRACAK DEHALAR ILE BESLENECEK VE YEPYENI BIR DÜNYA KURULACAK. EVET, KIM NE DERSE DESIN, BEN BUNA INANIYORUM”. (ARVASÎ, HASBIHAL, 5/159)

 

“EĞER ALLAH, INSANOĞLUNA YENI BIR HIDAYET KAPISI AÇACAKSA, EN GÜZEL SURETTE YARATILMIŞ INSANIN, YENIDEN ŞEREFINE UYGUN BIR YAŞAYIŞA KAVUŞMASINI MURAD EDECEKSE, GÖRÜNEN ODUR KI BUNU, YINE TARIHI GÖREVINE YAKIŞIR BIÇIMDE, TÜRK-İSLAM ÜLKÜCÜSÜ, MAZLUM VE MAĞDUR ‘ANADOLU ÇOCUKLARI’ BAŞARACAKLARDIR. ÜMIDIMIZ VE DUAMIZ BUDUR” DIYE YORUMLUYORDU.

 

ARVASÎ HOCA EN BUNALIMLI ZAMANLARDA BILE İSTIKBALE ÜMITLE BAKMAYI TELKIN EDIYOR, YENI VE BÜYÜK BIR ZUHURU MÜJDELIYORDU:

İŞTE BU KARANLIK TABLO İÇINDE YALNIZ TÜRKIYE İÇINDE BIR ÜMIT VE İMAN IŞIĞI BELIRMIŞ BULUNMAKTADIR.

İSLAM İMAN VE AHLAKINDAN GÜÇ ALAN YENI BIR ÜLKÜCÜ NESIL TARIHIMIZIN BAĞRINDAN FIŞKIRMIŞ VE HER GÜN BIRAZ DAHA GÜÇLENEREK GELMEKTEDIR. 

BUNLAR ‘MÜMINLERE KARŞI ALÇAK GÖNÜLLÜ, KAFIRLERE KARŞI ONURLU VE ZORLU, ALLAH YOLUNDA SAVAŞAN VE KINAYANLARIN KINAMASINA ALDIRMAYAN YIĞITLERDIR. 

BU NESIL ALLAH’IN TÜRK MILLETINE VE İSLAM DÜNYASINA İHSANIDIR”.

ARVASI HOCANIN SIYASETE GIRIŞI

SOHBETIMIZIN DEĞIŞIK YERLERINDE DE IFADE ETTIĞIMIZ GIBI, MERHUM ARVASÎ HOCA HAYATI BOYUNCA, MEVKI, MAKAM VE SIYASI IKBAL PEŞINDE OLMAMIŞTIR. VAN’DA ÇOK NÜFUZLU VE KÖKLÜ BIR AILEYE MENSUPTU. VE ISTEDIĞI ZAMAN MILLETVEKILI OLURDU, AMA HIÇBIR ZAMAN SIYASETE GIRMEYI DÜŞÜNMEDIĞINI IFADE EDERDI. ÇÜNKÜ O HER ŞEYIYLE KENDISINI ÖĞRETMENLIĞE ADAMIŞTI.

RAHMETLI ALPASLAN TÜRKEŞ BEY CKMP GENEL BAŞKANI IKEN 11 HAZIRAN 1968’DE BALIKESIR’E GELDIĞINDE, ARVASÎ BEY DE TÜRKEŞ ILE KONUŞMAYA GITMIŞ. 

BU GÖRÜŞME SIRASINDA TÜRKEŞ, ARVASÎ HOCA’YA ; “AHMET BEY, PARTIYE YENI BIR AMBLEM ARIYORUZ. BAZI TEKLIFLER VAR. ÖZELLIKLE DE BOZKURT VE ÜÇ HILAL ÜZERINDE DURUYORUZ. SIZIN GÖRÜŞÜNÜZ NEDIR, HANGISINI SEÇELIM DIYE SORAR?”

ARVASÎ BEY, BOZKURT’UN TARIHTEN GELEN MILLI BIR SEMBOL OLDUĞUNU, GENIŞ BIR KESIMDE, ÖZELLIKLE GENÇLER ARASINDA KABUL GÖRDÜĞÜNÜ BELIRTIR. FAKAT BOZKURTUN BIR SIYASI PARTI AMBLEMI OLARAK TOPLAYICI VE BIRLEŞTIRICI OLAMAYACAĞINI SÖYLER. ÜÇ HILALIN MILLI VE MANEVI YÖNÜ ÜZERINDE DURUR. 

TÜRK HALKIN HILALE KARŞI AYRI BIR SEMPATISININ OLDUĞUNA DIKKAT ÇEKER. VE NETICE OLARAK DA ÜÇ HILALIN AMBLEM OLARAK KABUL EDILMESINI TAVSIYE EDER.   

MERHUM OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTI DE, PARTININ AMBLEMININ ÜÇ HILAL OLMASI IÇIN UĞRAŞMIŞTIR. 

8-9 ŞUBAT 1969’ DA ADANA DA YAPILAN CKMP OLAĞANÜSTÜ KONGRESINDE PATININ ADI MILLIYETÇI HAREKET PARTISI, AMBLEMI DE ÜÇ HILAL OLMUŞTUR. 

O YILLARDA MERHUM TÜRKEŞ BEY’LE ARVASÎ HOCA ÇOK SIK GÖRÜŞEMESELER DE DIN, MILLIYET, TÜRK MILLETI’NIN DÜNÜ, BUGÜNÜ, GELECEĞI VE BENZERI BIRÇOK KONUDA GÖRÜŞLERI ÖRTÜŞMEKTEDIR.

 

ARVASÎ HOCANIN HER VESILE ILE TÜRKLÜĞÜN VE İSLAM’IN KAYNAŞMIŞLIĞINI VE VAZGEÇILMEZLIĞINI IŞARET ETTIĞI GIBI MERHUM TÜRKEŞ BEY DE, “TANRI DAĞI KADAR TÜRK, HIRA DAĞI KADAR MÜSLÜMAN’IZ” , “TÜRKLÜK BEDENIMIZ İSLAMIYET RUHUMUZDUR, RUHSUZ BEDEN CESETTIR”,

”TÜRKLÜK; GURUR VE ŞUURU, İSLAM; AHLAK VE FAZILETI” 

ÖZDEYIŞLERIYLE MESELENIN ESASINI IFADE ETTIĞI GIBI ADANA’DA KI KURULTAYDA:

“BAZI KIMSELERIN MILLIYETÇILIKLE İSLAMIYET’I ÇATIŞTIRMAK ISTEDIKLERINI GÖRMEKTEYIZ. BÖYLE BIR TUTUM YANLIŞTIR. ABESTIR, CAHILLIKTIR. ŞUURLU BIR ŞEKILDE YAPILIYORSA IHANETTIR, NIFAKTIR… TÜRKLÜKLE İSLAMIYET, BIN YILDAN BERI AYNI MUKADDES POTADA KAYNAŞMIŞ, ETLE TIRNAK MISALI AYRILMASI IMKÂNSIZ BIR HALE GELMIŞTIR. TÜRK MÜSÜN, MÜSLÜMAN MISIN? GIBI SORULAR CEHALETTEN ILERI GELIYORSA APTALCADIR. 

AKSI TAKDIRDE HAINCEDIR. 

PARTININ EN YETKILI VE SORUMLU MEVKIINE LAYIK GÖRDÜĞÜNÜZ BIR INSAN OLARAK, BIR KERE DAHA, AÇIKÇA ILAN EDIYORUM: 

 

MILLIYETÇILIĞI REDDEDEN BIR DINCILIK ANLAYIŞI VE İSLAMIYET’E DÜŞMAN BIR MILLIYETÇILIK ANLAYIŞI BIZE YABANCIDIR, BIZIM DIŞIMIZDADIR. BU SAKAT GÖRÜŞLERI SAVUNANLAR BIZE MENSUP OLDUKLARINI ILERI SÜRSELER BILE, BIZIMLE BIR ILGISI YOKTUR, BIZDEN DEĞILDIRLER. 

AZIZ TÜRK MILLETINE VE SAFLARIMIZA KATILAN YIĞIT YÜREKLI, MÜCAHIT RUHLU KARDEŞLERIMIZE ISTIRHAM EDIYORUM, NIFAK ZAMANI DEĞILDIR, BIRLIK GÜNÜDÜR”  

SÖZLERIYLE DE KONUYU BIR KERE DAHA IFADE ETMIŞ OLUYORDU.

ARVASÎ HOCA BALIKESIR VE BURSA’DA IKEN, O GÜNLERDEKI BÜTÜN MEŞGALESI OKULLARDAKI EĞITIM FAALIYETLERI, GENÇLERIN YETIŞTIRILMESI VE KITAP ÇALIŞMALARI ÜZERINE ODAKLANDIĞINDAN, SIYASETLE ILGILENECEK VAKTI YOKTU. 

İSTANBUL’A YERLEŞTIKTEN SONRA AHMET KARABACAK BEY’IN ARACILIĞIYLA TÜRKEŞ BEY’LE YENIDEN GÖRÜŞMÜŞLER, BU GÖRÜŞMEDEN SONRA TÜRKEŞ ILE ARVASÎ HOCA’NIN ARASINDAKI GÖRÜŞMELER DAHA DA GELIŞMIŞ VE SIKLAŞMIŞTIR.

ABDÜLKADIR SEZGIN ANLATIYOR: 

“ÜSTAD NECIP FAZIL KISAKÜREK’I ZIYARETE GITMIŞTIM. ARVASÎ BEY DE ORADA IDI. 

O GÜNLERDE AHMET ARVASÎ MHP VE TÜRKEŞ’I DESTEKLEMEKTE; NECIP FAZIL DA MSP VE ERBAKAN’I DESTEKLEMEKTEYDI. 

BIR ARA NECIP FAZIL, ARVASÎ’YE SORDU: 

‘AHMET, MENSUP OLDUĞUNUZ SOYUNUZU DIKKATE ALDIĞINIZDA, ŞIMDI BULUNDUĞUNUZ O YER (YANI MHP VE TÜRKEŞ’I DESTEKLEMEYI) BEĞENIYOR MUSUNUZ? KENDINIZE YAKIŞTIRIYOR MUSUNUZ?’

ARVASÎ: 

‘EFENDIM ÖZ BE ÖZ BIR TÜRK AILESI OLAN KISRAKÜREK AILESINE MENSUP OLDUĞUNUZU VE HER ZAMAN TÜRK OLMAKLA IFTIHAR ETTIĞINIZI DIKKATE ALDIĞINIZDA SIZ BULUNDUĞUNUZ YERI (YANI MSP VE ERBAKAN’I DESTEKLEMEYI) BEĞENIYOR MUSUNUZ? TÜRK’TEN BAHSETMEYEN BU KIMSELERIN ARASINDA OLMAYI ASALETINIZE YAKIŞTIRABILIYOR MUSUNUZ?”

DIYECEĞIM O KI ÜSTADIN ERBAKAN’DAN TÜRKEŞ’E DÖNMESINDE AHMET ARVASÎ’NIN ÖNEMLI BIR HISSESI VARDIR KI, BUNU PEK BILEN YOKTUR.

“NECIP FAZIL’IN TÜRKEŞ’LE BULUŞUP HER HUSUSU AÇIK AÇIK KONUŞARAK ANLAŞABILMELERINI SAĞLAYAN DA AHMET ARVASÎ’DIR. HATTA BU GÖRÜŞMEDEN SONRA MHP’NIN BIR MITINGINDE NECIP FAZIL’DA KONUŞMUŞ VE BIR ŞIIR DE OKUMUŞTUR.”

NECIP FAZIL MERHUMUN TÜRKEŞ’I DESTEKLEMESINI SAĞLAYAN AHMET ARVASÎ’DIR.

ALPASLAN TÜRKEŞ VE ARVASÎ AYNI MUKADDES DAVANIN MUDAFILERI OLARAK KAHIRLI, SIKINTILI VE KÖTÜ GÜNLERDE DE BERABER OLDULAR VE AYNI KADERI PAYLAŞTILAR.

10 HAZIRAN 1979’DA YAPILAN 14. MHP BÜYÜK KURULTAY’INDA GENEL İDARE KURULU’NA ADAY GÖSTERILIP SEÇILMIŞTI. HALBUKI ONUN NE BÖYLE BIR TALEBI OLMUŞ NEDEN BÖYLE BIR ŞEYI AKLINDAN GEÇIRMIŞTI.

ZATEN O GÜNLERDE DEVLET MEMURUYDU, ISTESE DE ADAY OLAMAZDI. AMA IRADESI DIŞINDAKI BU TECELLIYI REDDETMEYI DE UYGUN BULMAYARAK EMEKLILIĞINI ISTEDI. MHP GENEL IDARE KURULUNUN ANCAK 8-9 TOPLANTISINA KATILABILDI.

S.AHMET ARVASÎ, 1979 YILININ 14 EKIMINDE YAPILAN ARA SEÇIMLERDE, MHP’TEN 4. SIRADA, 

YANI SEÇILEMEYECEK BIR SIRADA İSTANBUL SENATÖR ADAYI YAPILDI. 

ONUN ADAY GÖSTERILMESI KENDISINDEN DEĞIL, GENEL MERKEZ’DEN KAYNAKLANMIŞTI. ZATEN MHP’NIN İSTANBUL’DAN SENATÖR ÇIKARTMASI DA MÜMKÜN DEĞILDI. AMAÇ YASAL FORMALITEYI YERINE GETIRMEKTI. 

BUNA RAĞMEN ARVASÎ ADAYLIĞININ ILANINDAN SONRA İSTANBUL’UN VAROŞLARINDAN EN UZAK, EN ÜCRA YERLERINE KADAR DAVANIN HIZMETINE KOŞARAK, MENSUBU BULUNDUĞU MHP’YI SEÇMEN KITLESININ KARŞISINDA EN IYI ŞEKILDE TEMSIL ETTI. 

12 EYLÜL VE SONRASI

12 EYLÜL DARBESIYLE TUTUKLANDI. MAMAK’TA VE ORDU DIL İSTIHBARAT OKULUNDA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞADI… 

MHP GENEL İDARE KURULU ÜYESI OLMASAYDI MUHTEMEL KI O SIKINTILARI ÇEKMEYECEKTI. AMA HIÇBIR ZAMAN DA ŞİKÂYETÇİ OLMADI, SİTEMKÂR DAVRANMADI.

AHMET ARVASÎ’NIN 12 EYLÜL VE SONRASI GÜNLERDE YAŞADIĞI OLAYLAR ŞÖYLE GELIŞMIŞTIR:18 EYLÜL 1980 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 17.00 DE EVI ARANDIKTAN SONRA 4 POLIS 1 ASTEĞMEN NEZARETINDE EVINDEN ALINARAK ÖNCE SAMANDRA 4. MEKANIZE ALAYI’NA GÖTÜRÜLÜR.21 EYLÜL 1980 PAZAR GÜNÜ GECE SAAT 21.00 DE ANKARA’YA GÖNDERILIR VE 22 EYLÜL 1980 PAZARTESI GÜNÜ MERKEZ KOMUTANLIĞI İSTIHBARAT DIL OKULU’NA GETIRILEREK BURADA BIR KOĞUŞA YERLEŞTIRILIR. 

OKULUN ADI ARTIK ADRES OLARAK ‘MERKEZ KOMUTANLIĞI GÖZETIM ALTI YERI’ OLMUŞTUR.

13 KASIM 1980 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 18.00 DE BURADAN DA ALINARAK MAMAK ASKERI CEZAEVI’NE GÖTÜRÜLÜR.

O GÜNLERI ANLATIRKEN, “MAMAK’TA DEMIR KAFESE KONULARAK MAYMUN TEŞHIR EDER GIBI, TEŞHIR EDILDIK”. “MAMAK” DÜNYADA KI CEHENNEMIN BIR MISALIDIR. 

“BU DA KÖTÜNÜN IYISI”

 DIYEBILECEĞIMIZ NE BIR ANI NE DE BIR YERI VARDIR. 

MAMAK CEHENNEMINDE ZAMANIN HER ANI, MEKANIN HER YERI VE GÖREVLILERCE YAPILAN MUAMELELERIN HER ÇEŞIDI, ADETA VE KÖTÜLÜK VE ZULÜMDE BIRBIRIYLE YARIŞMAKTADIR.

ARVASÎ HOCA’NIN ESASEN KALBINDEN RAHATSIZ OLARAK GELDIĞI BU FEVKALADE OLUMSUZ ŞARTLARDA HASTALIĞI IYICE ARTTI. 5 GÜN IÇINDE ÜÇ AYRI HASTANEDE SEKIZ DOKTOR ONU MUAYENE ETTI VEYA DURUMUNU INCELEDI VE NETICE 20 KASIM 1980 TARIHINDE ASKERI MEVKI HASTANESINE YATIRILDI. 

 

9 OCAK 1981 TARIHINDE HASTANEDE YATMAKTA IKEN TAHLIYE OLDU.(SEYIT AHMET ARVASÎ’NIN TUTUKLULUK HALI 18 EYLÜL 1980- 9 OCAK 1981 TARIHI ARASINDA TOPLAM 114 GÜNDÜR)

“MHP GENEL İDARE KURULU ÜYESI” OLMAK SUÇU (!) ILE VE “ 5-15 YIL ARASINDA AĞIR HAPIS” CEZASI ISTEĞI ILE YARGILANDI AMA NETICE DE BERAAT ETTI.

 

“MAHKUMIYETIMIZ TAMAMLANDIKTAN SONRA 1986 SENESINDE ARKADAŞIM METIN KAPLAN ILE BERABER ARVASÎ HOCA’YI ZIYARETE GITTIK. ETRAFI YINE SOHBET HALKASI ILE ÇEVRILIYDI.

 İNANÇ VE HEYECANINDAN HIÇBIR ŞEY KAYBETMEMIŞTI. AYNEN YERINDE DURUYORDU. FAKAT 12 EYLÜL TUTUKLULUK GÜNLERINDE GEÇIRDIĞI KALP KRIZINDEN DOLAYI SAĞLIĞININ BIR HAYLI BOZULMUŞ OLDUĞU HER HALINDEN BELLI OLUYORDU.

ARVASÎ HOCA’DA BIZIM GIBI ‘KURTARICININ(!) ZULMÜNE’ MARUZ KALMIŞTI. 12 EYLÜL 1980 DARBESINDEN SONRAKI YÖNETIMIN TÜRK MILLIYETÇILERINE REVA GÖRDÜĞÜ MUAMELE, HEPIMIZDE OLDUĞU GIBI HOCA’NIN RUHUNDA DA DERIN IZLER BIRAKMIŞTI. 

ŞAHSI ADINA DEĞIL; AMA TÜRK MILLETI’NIN GELECEĞI ADINA DUYDUĞU ENDIŞE VE IZDIRAPLARI YÜZÜNDEN OKUMAK MÜMKÜNDÜ.

“BIZ BU ÜLKENIN TEMEL TAŞLARIYDIK, SAHIBIYDIK. MÜSLÜMAN’DIK, MILLIYETÇIYDIK. 

BIZLERE YAPILAN BU IŞKENCE, BU HAKARET BU CEFAYI HIÇBIR ZAMAN HAK ETMEDIK; AMA BIZE BUNLAR YAPILDI” DIYE IFADE ETTIĞI BIR SITEMI DE VARDI AMA NETICE OLARAK DEVLETE KÜSMEDI VE DEVLETE HIZMETTEN VAZGEÇMEDI.

“BIZ BIR AILEYIZ, KAVGA DA OLACAK, DÖVÜŞ DE OLACAK; AMA NETICEDE ÜLKEMIZI ÇOK IYI GÜNLER BEKLIYOR.

 BIZE SEVGI VE INSANLAR KUCAKLAMAK DÜŞER. BIZ BU ÜLKENIN TEMEL TAŞLARIYIZ. KÜSMEK DARILMAK YOK… BU MEMLEKETIN SEVDALISI OLMAK FARKLI BIR ŞEYDIR” DIYORDU.

HER ŞEYE KALDIĞI YERDEN YENIDEN BAŞLADI. 

ÇEVRESINE MORAL VERDI VE MILLIYETÇI-ÜLKÜCÜ KITLENIN DEVLET VE MILLET SEVGISI ETRAFINDA YENIDEN KENETLENMESINI SAĞLADI.

O GÜNLERDE BILE ARVASÎ HOCA’NIN MÜTEVAZI EVI ARDI ARDINA GELEN ZIYARETÇILERLE DOLUP DOLUP BOŞALIYORDU. SAHIPSIZ ÇARESIZ YORGUN VE YILGIN INSANLAR HOCADAN ALDIKLARI FEYZ VE ILHAMLA MORAL BULUYORLARDI. 

NETICEDE AZIMLERI BILENMIŞ, SIKINTILARA TAHAMMÜL GÜCÜ ARTMIŞ VE GELECEĞE AIT ÜMITLERI TEKRAR YEŞERMIŞ OLARAK O EVDEN AYRILIYORLARDI. 

MÜTEVAZI AILE HAYATI

“ARVASÎ BEY’IN BIZE EN ÇOK TESIR EDEN HUSUSIYETLERINDEN BIRI DE IDEALISTLIĞI VE SAMIMIYETIDIR. OLDUM OLASI, TAA GENÇLIK YILLARINDAN BERI DÜNYALIK HIÇBIR ŞEYE ITIBAR ETMEMIŞTIR. KIMSEDEN IKBAL BEKLEMEYEN BIR HAYAT ÇIZGISI ORTAYA KOYMUŞTUR.

DÜNYA METAI UMURUNDA DEĞILDI. ONUNLA BERABER HIZMETE BAŞLAYAN BIRÇOK KIŞILER YIĞIN YIĞIN DÜNYA MALINA SAHIP OLMUŞKEN, OTURDUĞU EV DAHI KIRADA IDI.

ÖMRÜ BOYUNCA KIRA EVLERINDE KALMIŞ KENDINE BIR EV DAHI ALAMAMIŞ VEYA ALMAMIŞ. ELINE GEÇEN BÜTÜN IMKÂNLARI DAVASI UĞRUNA HARCAMIŞ. 

NE AILESININ ŞÖHRETINDEN, NE TALEBELERI ARASINDAKI ŞÖHRETINDEN NE DE GAZETE YAZARLIĞI VE ESERLERI ILE ULAŞTIĞI ŞÖHRETTEN, HIÇBIR ŞEYDEN DÜNYALIK BIR MENFAAT SAĞLAMAYI HIÇ MI HIÇ DÜŞÜNMEMIŞ. İSTESEYDI ÇOK IMKÂNLARA SAHIP OLABILIRDI; AMA ISTEMEMIŞ. İŞTE ARVASÎ HOCA’NIN BU IDEALISTLIĞI VE SAMIMIYETI BIZI ÇOK ETKILEDI”.

ARVASÎ HOCA, “HOCAM BIRAZ DA GELIRINIZI ARTTIRMAYI DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ” ŞEKLINDEKI SORULARA;

“MAL TEMIZDIR, MAL HAYIRLIDIR… ZENGINLIK IYI ŞEYDIR… TA KI ALLAH Ü TEÂLÂ’YI UNUTTURMAMAK KAYDIYLA… 

AMA BENIM TEK GAYEM RIZA-I İLAHI’DIR. 

BEN KENDIMI İSLAM DININE VE TÜRK MILLETINE VAKFETTIM. BIR ŞEY DE VAKFEDILIRSE ARTIK O VAKFEDILEN MAL GERI ALINMAZ. BEN ÖMRÜMÜ MILLETIME VAKFETTIM, VAKFEDILEN MAL HIÇ GERI ALINIR MI?” DIYE CEVAP VERIRDI.

İLMIYLE AMIL BIR KIMSE

YANI NE BILIYORSA AYNEN ÖYLE YAŞAMIŞ BAŞKALARINA TAVSIYE ETTIKLERINI ÖNCE KENDI UYGULAMIŞ VE BU HALINDEN DE ASLA TAVIZ VERMEMIŞ. MÜTHIŞ BIR ŞEY… İŞTE BU, HALINDEN DE ÇOK ETKILENIYORDUK.

M.OZAN SEMERCI: 

“SEVGILI HOCAM AHMET ARVASÎ BEY VE MUHTEREM HANIMI, MISAFIRI VE MISAFIRE IKRAMDA BULUNMAYI ÇOK SEVERDI. 

KIRADA OTURAN, TEK MAAŞLI VE BEŞ ÇOCUKLU BIR AILE SADECE BU ÇAY MASRAFININ ALTINDAN NASIL KALKIYORDU? ARVASÎ BEY’IN EVINDE APAYRI BIR BEREKET, APAYRI BIR LEZZET VARDI.”

 

“ EVINDE FIKIR VE INANÇLARINA ÇOK AYKIRI ŞEYLER SÖYLEYENLERE BILE TAVRI BAŞKA BIR ORTAMDA BELKI BIR ŞEYLER SÖYLEMEM MÜMKÜN OLABILIR. AMA BURASI BENIM EVIM VE O ŞAHISLAR DA BENIM MISAFIRIM” DIYE OLURDU

ESASEN HOCAMIN ETRAFINI BIR SEVGI HALESI ILE KUŞATMIŞ OLAN TALEBELERI, SEVENLERI, 

HEPIMIZ ONUN AILESIYLE ILGILENMESINE FIRSAT BIRAKMIYORDUK KI…”

 

DAMADI MUHIP ARVAS:

“VEFAKAR, CEFAKAR, SADAKAT TIMSALI HANIMI VE ÇOCUKLARI, BU IHLASLI GIDIŞTEN ASLA ŞIKAYETÇI OLMAMIŞ VE BÜYÜN METANET GÖSTERMIŞLERDIR”.

 

YAKIN DOSTLARINDAN AHMET BÜYÜKKARABACAK DIYOR KI:

”ÇOCUKLARI VE DAMATLARI ÇOK IYI IDI. 12 EYLÜL’ÜN KAHIRLI GÜNLERINDE AILE KENETLENDI VE O SIKINTILI GÜNLERI HEP BIRLIKTE AŞMAYA ÇALIŞTILAR”.

HAYATTA TEK LÜKSÜ BIR AĞIZLIKLA IÇTIĞI BIRINCI VEYA ÜÇÜNCÜ SIGARASIDIR. BIR ÖĞRENCISI “HOCAM BIZ ÖĞRENCIYIZ, BAFRA IÇIYORUZ SIZ NEDEN BIRINCI VEYA ÜÇÜNCÜ SIGARASI IÇIYORSUNUZ” DEYINCE 

ARVASÎ HOCA; “BU SIGARA AILEM IÇIN LÜZUMLU BIR ŞEY DEĞILDIR. BILAKIS SADECE BANA AIT FAZLADAN VE KEYFI BIR MASRAFTIR. BEN KAZANCIMDAN ÖNCELIKLE AILEMIN VE ÇOCUKLARIMIN NAFAKALARINI AYIRIRIM. GERIYE KALAN PARADA IŞTE BUNA YETIYOR. KENDI ZEVKIM IÇIN ÇOCUKLARIMIN NAFAKASINI KESEMEM” DEMIŞTIR.

YIL 1975, SÜLEYMAN DEMIREL BAŞKANLIĞINDA BIRINCI MC HÜKÜMETI KURULMUŞTU.

 MILLIYETÇI HAREKET PARTISI DE HÜKÜMET ORTAKLARINDANDI. 

MILLI EĞITIM BAKANI ALI NAILI ERDEM, BAKANLIK MÜSTEŞARI MERHUM AHMET NIHAT AKAY, BAŞTA ÖĞRETMEN OKULLARI GENEL MÜDÜRÜ MERHUM AYVAZ GÖKDEMIR OLMAK ÜZERE BIRÇOK TÜRK MILLIYETÇISINE BAKANLIK ÜST KADEMELERINDE GÖREVLER VERMIŞLERDI.

 BIR GÜN MHP GENEL MERKEZINDEN BENI TELEFONLA ARADILAR. 

“ARVASÎ HOCA’YA ULAŞAMIYORUZ, SEN KENDISIYLE BIR KONUŞ, MILLI EĞITIM BAKANLIĞI ÜST KADEMESINDE BIR GÖREV ARZU EDER MI BIZE BILDIR” DEDILER. 

BEN DE BIR ÖĞLEN ARASI HOCA’MA KONUYU AÇTIM. HOCA BIRAZ ŞAŞKIN, BIRAZ KIZGIN BANA DÖNEREK: 

“KARDEŞIM NE YAPMAK ISTIYORSUNUZ, BEN BU OKULLARDA TÜRK ÇOCUKLARINA BIR ŞEYLER ÖĞRETMEK ÇABASINDAYIM. BENI GÖTÜRÜP BIR MASAYA MI BAĞLAYACAKSINIZ, BÖYLE BIR ŞEYI ASLA KABUL EDEMEM” DEMIŞTI.

HOCA YINE BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERMIŞTI. TEK MAAŞLI BEŞ ÇOCUKLU BIR AILE REISI… BURSA’NIN MURADIYE SEMTINDE, MÜTEVAZI BIR EVDE OTURUYORDU. 

MÜTEVAZI BIR HAYAT SÜRÜYOR, ÇOK SEVDIĞI TÜRK GENÇLERINDEN, GENÇ NESILLERDEN KOPMAMAK IÇIN, ONLARA BIR ŞEYLER VEREBILMEK IÇIN YÜKSEK MAAŞLI, HAVALI, YETKILI BÜROKRATLIK (IDARECILIK) TEKLIFINI ELININ TERSI ILE ITIYORDU.

 

KALKINMADA İNSAN UNSURU VE VAKIF ÇALIŞMALARI

 

ARVASÎ HOCA: “BIR ÜLKENIN GERI KALMIŞLIĞI, INSANININ GERI KALMIŞLIĞI ILE IZAH OLUNMALIDIR” DIYEREK AYDIN PROBLEMINE VE BEYIN GÖÇÜNE TEMAS ETMIŞ, “İSTER KARA, ISTER KIZIL EMPERYALIZMDEN GELSIN MILLETIMIZI İSLAM IDEALIZMI VE TÜRK MILLI ŞUURU ILE KORUYABILIRIZ” DEMIŞTIR.

“TÜRK COĞRAFYASININ EN KIYMETLI UNSURU INSANDIR. KALKINMA VE MEDENILEŞME DAVAMIZIN TEMELINDE BU UNSURUN IŞLENMESI, GELIŞTIRILMESI VE GÜÇLENMESI ANA MESELEMIZDIR. İNSANIN EĞITIM VE ÖĞRETIMI KALKINMANIN VE MEDENILEŞMENIN TEMEL MESELESIDIR. 

MEDENIYETIMIZIN ALTYAPISINDA INSANIMIZIN ZEKASI, ÖZEL ISTIDATLARI, MADDI VE MANEVI POTANSIYELI ESAS DEĞIL MIDIR? İNSANIN ZEKASINI EN INCE, EN HASSAS ÖLÇÜLERLE ÖLÇMEK, DEĞERLENDIRMEK, IŞLEMEK; O COĞRAFYANIN PETROLÜNÜ IŞLEMEKTEN DAHA AZ ÖNEMLI DEĞILDIR. 

BIZ ALTININ INSAN ZEKASINA TERCIH EDILDIĞINI GÖRMEK ISTEMIYORUZ”.

TÜRK GENÇLIK VAKFI KURULUŞ ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIKTAN SONRA 21 TEMMUZ 1979 TARIHINDEN ITIBAREN RESMEN FAALIYETE GEÇMIŞTIR VE YAPILAN BIR BASIN TOPLANTISI ILE DE VAKIF HAKKINDA KAMUOYU BILGILENDIRILMIŞTIR.

TÜRK GENÇLIK VAKFI MÜTEVELLI HEYETI BAŞKANI OLARAK “MILLIYETÇI, EĞITIMCI VE YAZAR SEYYID AHMET ARVASΔ BASIN AÇIKLAMASINDA ŞUNLARI SÖYLEMIŞTIR:

         “TARIHI VE MUKADDES KÖKLERINDEN YAVAŞ YAVAŞ VE SINSI SINSI KOPARILARAK BUGÜNKÜ YÜREKLER ACISI DURUMA GETIRILEN ‘MAARIFIMIZIN’ VE ISRAF EDILEN GENÇLIĞIMIZIN ÇIZDIĞI KORKUNÇ TABLO ORTADADIR. 

BÜYÜK ÇAPTA SAHIPSIZ VE HIMAYESIZ BIR GENÇLIK, SOYLU TEFEKKÜRDEN, GERÇEK ILIMDEN, ULVI SANATTAN, VASIFLI KADROLARDAN VE HER TÜRLÜ MADDI VE MANEVI DESTEKTEN MAHRUM BIR MAARIF…”

“ÖYLE BIR MAARIF KI, ONUN ÇARKINDAN GEÇENLER, GEÇMEYENLERE NAZARAN BEDENCE VE RUHÇA DAHA PERIŞAN, TÜRK-İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETINE DAHA YABANCI DÜŞMEKTEDIR. 

ELBETTE ISTISNALARI VAR. LAKIN YARA BÜTÜN DEHŞETI ILE ORTADADIR VE GIDIŞTEN MEMNUN OLACAK BIR TEK TÜRK DAHI DÜŞÜNÜLEMEZ.”

“O HALDE, MILLET KENDI MAARIFINE VE KENDI GENÇLIĞINE BIZZAT KENDISI SAHIP ÇIKMALIDIR. VE KANUNI HAKLARINI KULLANMALIDIR. DAVAYA KANUNLAR ÇERÇEVESINDE, BIZZAT KENDISI EL KOYMALIDIR. MILLI TARIHE, MILLI VE MUKADDES DEĞERLERE, TÜRK-İSLAM KÜLTÜR VE MEDENIYETINE BAĞLI MÜNEVVER KADROLAR YETIŞTIRMENIN YOLLARINI BULMALI VEYA AÇMALIDIR.”

“İŞTE BIZ BU YOLLARDAN VE ÇARELERDEN BIRI OLARAK, MILLI VICDANDA HER ZAMAN ALAKA GÖREN VAKIF MÜESSESINDEN FAYDALANMAYI DÜŞÜNDÜK. BU MAKSATLA TÜRK GENÇLIK VAKFI’NI KURDUK.”

“GAYEMIZ TÜRKIYE’DE ÇAĞDAŞ VE EN ILERI TALIM-TERBIYE VE MAARIF SISTEMLERIN TATBIKINI SAĞLAMAK VE KOLAYLAŞTIRMAK; TÜRK-İSLAM ÜLKÜSÜNE HIZMET ETMEK VE BU GAYE ILE GEREKLI MADDI ŞARTLARI VE IMKÂNLARI HAZIRLAMAK; HER DERECEDEN MAARIF MÜESSESESINE PARA, BURS, DERS ARACI, EĞITIM MALZEMESI, ÖĞRETIM ÜYESI, IDARE MEMURLARI, TALEBE YURTLARI VE BU YURTLARIN IHTIYAÇLARINI TEMIN ETMEK; YABANCI ÜLKELERE IHTISAS VE ILIM TAHSILI IÇIN ÖĞRENCILER GÖNDERMEK VE MUHTAÇ AILELERE YARDIM ETMEK SURETI ILE YARARLI OLMAK”.

 

“HIÇ ŞÜPHENIZ YOKTUR KI, DAR VE YETERSIZ IMKÂNLARIMIZLA KURDUĞUMUZ VE TÜRK GENÇLIĞININ HIZMETINE SUNDUĞUMUZ TÜRK GENÇLIK VAKFI, ALLAH’IN IZNI VE MILLETIMIZIN DESTEĞI ILE KISA ZAMANDA HEDEFINE ULAŞACAKTIR. GAYRET BIZDEN TEVFIK ALLAH’TANDIR.”

VE EBEDI HAYATA YÜRÜYÜŞÜ 

31 ARALIK 1988 AKŞAMI GEÇ VAKITLERDE HABERLERDEN ARVASI HOCANIN VEFATINI ÖĞRENDIK.GECE OTOBÜSLE ISTANBULA GITTIM. FATIH CAMII AVLUSUNDA MAHŞERI BIR KALABALIK …ARVASI HOCA ÇOK SEVDIĞI ÜLKÜCÜ TÜRK GENÇLIĞININ OMUZLARINDA EBEDI ALEME YOLCU EDILDI…

RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN…

 

SEVGILI GENÇLER,

1970’LI YILLARDA ÜNIVERSITE VE YÜKSEKOKULLARDA YETIŞEN ÜLKÜCÜ GENÇLER VE ONLARIN AĞABEYLERI, ÖLÜME ‘HAYATA KOŞAR GIBI’ KOŞTULAR. YOĞUN PROPAGANDALAR KARŞISINDA SUSKUN, BITKIN, GAYESIZ GENÇLIĞE GÜVEN VERDILER, IŞIK OLDULAR, YOL GÖSTERDILER. 

ANADOLU’NUN EN ÜCRA KÖŞELERINDE, SARP GEÇITLERIN ARKASINDA, YÜKSEK YAYLALARDA, ENGIN OVALARDA, KAFALARDA VE GÖNÜLLERDE ÜLKÜ ÇERAĞINI TUTUŞTURDULAR. YANDILAR, KAVRULDULAR, ÖLDÜLER, ISTIKBALLERI SÖNDÜ, OCAKLARI DAĞILDI AMA YILMADILAR. SABRETTILER. 

GENCECIK BEDENLERI, YARA BERELER IÇINDE KALDI. GÖNÜL YARALARI HALA KANAMAKTA… YITIK HAYATLAR… YARIM KALAN SEVDALAR…

CANLARINDAN AZIZ BILDIKLERI VATANLARI, EBED-MÜDDET BILDIKLERI DEVLETLERI VE MUKADDESLERI UĞRUNA BÜTÜN VARLIKLARINI GÖZLERINI KIRPMADAN FEDA ETTILER. 

DEVLETIN NAMUSUNU, TÜRKLÜĞÜN MUKADDESLERINI ÇIĞNETMEDILER.

SEYYID AHMET ARVASÎ HOCA, FIKIR VE HIZMET PLANINDA BU NESLIN ÖNCÜLERINDENDI.

“YERYÜZÜNDE HIÇBIR BÜYÜK İŞ, YÜREĞI YANMAYAN, ÇILE ÇEKMEYEN İNSANLARCA BAŞARILMIŞ DEĞILDIR. 

HER ÜLKÜ, HER BÜYÜK HAREKET, ANCAK VE YALNIZ BÜYÜK GÖNÜLLÜ İNSANLARIN, GÖNÜLLERI MUKADDES ÜLKÜ ATEŞIYLE YANGIN YERINE DÖNMÜŞLERIN, İNANDIĞI DAVA UĞRUNA HER ÇEŞIT TEHLIKELERE ALÇAKLIKLARA TUZAKLARA KARŞI İNANILMAZ BIR CESARETLE KARŞI KOYMUŞLARIN, ÖMRÜ BOYUNCA ASLA ZAAF ALAMETI GÖSTERMEMIŞ, ÇILEKEŞ VE KUDRETINI HAKIKATEN, HAKKA İNANMIŞLARDAN ALAN ‘BÜYÜK ADAMLARIN’ LIDERLIĞI, ÖNDERLIĞIYLE BAŞLATILMIŞ VE BAŞARILMIŞTIR.”İŞTE SEYYID AHMET ARVASÎ BU BÜYÜK MÜCADELENIN KAHRAMANLARINDAN BIRIDIR.ARVASÎ HOCA’NIN DÜNDAR TAŞER’IN, GÜN SAZAK’IN, ATSIZ BEY’IN, TÜRKEŞ BEY’IN, EROL GÜNGÖR’ÜN, NECIP FAZIL’IN, OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTI’NIN, GALIP ERDEM’IN VE ÜLKÜCÜ ŞEHITLERIN AZIZ RUHLARI ŞIMDI SONSUZLUKLARDA BIZI TEBESSÜMLE SEYREDIYORLAR.

DEVLET-I EBED MÜDDET FIKRINE İNANMIŞLAR, TÜRKLÜĞÜN MAZIDEKI İHTIŞAMINDAN, GELECEKTEKI BÜYÜK HEDEFINE MUTLAKA VARACAĞINA İNANMIŞLAR, DEMIR BAĞLARI ERITMEMIZI BEKLIYORLAR. 

BU KUTLU YOLA HIZMET EDEN HERKES İÇIN YÜCE PEYGAMBERIN HUZURUNDA DIZ VURUP ŞEFAAT DILEYECEKLER.

BU KUTLU KERVANDA SIZLERDE OLMAK İSTIYORSANIZ BU KAHRAMANLARIN HAYATLARINI VE MÜCADELELERINI KENDINIZE ÖRNEK ALMALISINIZ.

ÜLKÜCÜLÜĞÜ, MILLIYETÇILIĞI, TÜRKLÜĞÜN, İSLAM ÂLEMININ VE BÜTÜN İNSANLIĞIN GELECEĞINE DAIR BIR MEDENIYET TASAVVURU OLARAK DÜŞÜNEMIYORSANIZ, 

PARANIZ, BILGINIZ, TEKNOLOJINIZ OLMASINA RAĞMEN; 

GÖRGÜNÜZ, İRFANINIZ, YOL HARITANIZ YOKSA BUGÜN ALTINDA YAŞADIĞIMIZ GÖKKUBBEYI  “KENDI GÖKKUBBEMIZ” YAPAN DINAMIKLERI BULAMIYORSANIZ BOŞUNA UĞRAŞIYORSUNUZ DEMEKTIR.

SIZLERI MÜŞTEREK İDEALIMIZ MILLIYETÇI BÜYÜK TÜRKIYE’NIN MÜJDECILERI OLARAK SELAMLIYORUM.

BENI SABIRLA DINLEDIĞINIZ IÇIN HEPINIZE TEŞEKKÜR EDERIM.

 

Faydalanılan Kaynaklar:

1-)KENDİ ŞAHSİ HATIRALARIM VE MÜŞAHEDELERİM

2-)SEYYİD AHMET ARVASİ KÜLLİYATI, BİLGE OĞUZ YAYINEVİ- İSTANBUL

3-)HATIRALARIN AYDINLIĞINDA SEYYİD AHMET ARVASİ, M. OZAN SEMERCİ –İZMİR

4-)SEYYİD AHMET ARVASİ, ALTERNATİF YAYINLARI, HAKKI ÖZNUR

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz