HUZUREVİ ZİYARETİ

0
347

Bugün 7 Nisan 2019 Pazar Günü Ankara Etimesgut Bağlıca’da bulunan, Başkanlığını MHP Manisa eski milletvekili Hüseyin Akgül hocamızın yaptığı Yağmur Damlası Derneği’ nin inşa ettirdiği ve Etimesgut Belediyesi tarafından işletilen İl Bilge Hatun Erinç Evi’nde ( huzur evi) gazi ülküdaşımız Cengiz YEĞİN’in ziyaretindeydik. Onun şahsında bütün huzurevi sakinlerini ziyaret ettik. Bu sessiz ve boynu bükük insanların ellerini öpüp hatırlarını sorarken gözlerindeki ışığı ve yüzlerindeki mutluluk parıltılarını görmeliydiniz.

Ziyareti değerli ülküdaşımız Mehmet İlbars Bey düzenlemişti. Başta Türkiye İlahiyatçılar Birliği Vakfı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Baş Bey olmak üzere 12 Eylül öncesi Ülkücü İşçiler Birliği Genel Merkezi’ nin neredeyse tüm kadrosu oradaydı. (Ahmet Polat, Vedat Alagöz, Vedat Bacanlı, Mustafa Günaydın, Fahrettin Demircioğlu, Hüseyin Somuncuoğlu, Orhan Alparslan, Derviş Durak, Harun Özdemirci, Av. Kadir Yurdasucu, emekli emniyet müdürü Mehmet Gümüş, Eskişehir ve Bartın’dan cezaevi arkadaşlarım Emin Kaya ve Hüdai Kuş ile İstanbul’dan gelen bir grup arkadaşımız.)

Ziyaretin sürprizi ise yine arkadaşlarımızın daveti ile gelip huzurevi sakinlerine giriş salonunda bir musiki ziyafeti çeken, yine 12 Eylül öncesi Töre Musiki ve Folklör Cemiyeti Mensupları,Değerli sanatçı ülküdaşlarımız Cengiz Nadir Çağlar (kanun), Tekin Gökçek (ud), Rafet Yetikkul (keman), Nihat Özyurt (ritm saz) ve solist Yurdanur Selçuk’tan oluşan heyetti. Sanatçılarımız zaman zaman huzurevi sakinlerinin de eşlik ettiği unutulmaz şarkılarıyla hepimize müstesna anlar yaşattılar. Mesela,

“Unutulmuş birer birer eski dostlar eski dostlar”
“Akşam oldu hüzünlendim ben yine”
“Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın”
“Ada sahillerinde bekliyorum”
“Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına” ve 
bütün toplantılarımızın finalinde söylenen “Çırpınırdın Karadeniz”

Şarkıların başlıklarından da anlaşılacağı üzere daha çok hüzün vardı. Ne demiş şair “Melali bilmeyen nesle aşina değiliz” Bu hüzün dolu şarkılar başta huzurevi sakinleri olmak üzere hepimizi alıp başka diyarlara götürdü. Bir ara, yaşlı bir beyefendinin isteği üzerine çalınan çiftetelli havasına kendisinin ve bir hanımefendinin oynayarak iştiraki orada bulunan herkesin yüzünde tebessümlerin yeşermesini sağladı.

Bu ziyaret bizlere bir kere daha kendi mutlu huzurlu yuvalarımızda yaşarken huzurevlerindeki, çocuk yuvalarındaki, yetim yurtlarındaki kimsesizlere karşı vazifelerimizi unutmamamız gerektiğini hatırlattı. Ziyaretin sonunda Av. Kadir Yurdasucu Bey’in açtığı bereketli sofradan sonra en yakın zamanda yeniden buluşmak üzere dağıldık.

Mehmet İlbars Bey’e ve buradaki insanlara kol kanat geren ve burayı bir şevkat yuvasına dönüştüren Hüseyin Akgül Hocam ile Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel Bey’e sonsuz teşekkürlerimizi borç biliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz